Madrid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Madrid
Villa de Madrid
MontajeMadrid.png
Madrid – znak
znak
Madrid – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 667 m n. m.
Stát: ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenství: Madrid (společenství)
administrativní dělení: 21 obvodů (distritos)
Madrid
Red pog.png
Madrid
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 607 km²
počet obyvatel: 3 233 527 (2012)
hustota zalidnění: 5337 obyv. / km²
správa
starosta: Ana Botella (PP)
oficiální web: http://www.madrid.es
telefonní předvolba: +34 91
Další významy jsou uvedeny v článku Madrid (rozcestník).

Madrid je hlavní a největší město Španělska, leží ve středu země. Má přes 3,1 miliony obyvatel, je též hlavním městem stejnojmenné provincie, která je současně jedním ze 17 autonomních společenství Španělska. V madridské aglomeraci žije více než 6,5 miliónu obyvatel.

Geografie a klima[editovat | editovat zdroj]

Město Madrid leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Město má souřadnice 40 ° 26 ' s. š. 3° 41' z. d. a jeho průměrná nadmořská výška je 667 m.

Madridské klima je kontinentální-středomořské a je silně ovlivněno městskými podmínkami.

Zimy jsou chladné, s teplotami pod 4–5 °C, časté mrazy a občas sněží. Léta jsou horká s průměrem kolem 24 °C v červenci a srpnu, někdy s maximy nad 35 °C. Roční teplotní rozsah je vysoký (19 stupňů) z důvodu velké vzdálenosti od moře a nadmořské výšce (kolem 600 m). Roční úhrn srážek je vyšší než 400 mm.

Město a jeho pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Plaza de Cibeles a Palacio de Communicaciones

Centrum města se vyznačuje širokými třídami se zelenými pruhy, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renesančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů.

Na západním okraji historického centra se nachází královský palác Palacio Real. Roku 852 zde arabský emír Muhammad I. nechal postavit tzv. Alcázar – pevnostní palác, nazývaný Madžrít. Po reconquistě v 11. století používali palác křesťanští panovníci jako lovecký zámek. Z jeho jména Madžrít se posléze vyvinulo jméno města Madrid. Roku 1561 se Madrid stal hlavním městem Španělska a maurský palác sloužil až do roku 1734 jako královské sídlo. Po jeho vyhoření byla stavba nahrazena novým zámkem Palacio real, který je přibližně desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Řada jeho sálů s nástropními freskami, zlaceným štukováním a lustry o hmotnosti téměř 100 kg se zdá být až nekonečná. Ke skvostům paláce patří sály Trůnní, Gaspariniho a Porcelánový. Španělský král používá tuto monumentální stavbu již jen k reprezentačním účelům. Královský palác patří k nejmonumentálnějším a nejhezčím stavbám města. Palác je obklopen parky jako je Casa de Campo, Jardin de Sabatini nebo park atrakcí Parque de Atracciones. Naproti paláci stojí jeden z největších kostelů města, katedrála Virgen de la Almudena.

Blízko centra se nachází obrazárna Museo del Prado, kde je nejen možné zhlédnout některé habsburské panovníky, ale také jedinečnou sbírku šesti tisíc malířských děl mistrů z celé Evropy.

Plaza de España je obdélníkové náměstí s parčíkem a pomníkem Miguela de Cervantese a jeho románových postav Dona Quijota a Sancho Panzy. V parku se nacházejí různé vodní plochy. Na náměstí Plaza Mayor, které patří k nejkrásnějším náměstím v Madridu, přihlížela dříve vrchnost ze svého balkónu popravám, býčím zápasům a upalovaní kacířů.

Jedním ze symbolů města se stala socha El oso y el Madroño, která se nachází na náměstí Puerta del Sol. Tato socha, pocházející z druhé poloviny 20. století z dílny sochaře Antonia Navarra Santafé, zobrazuje medvěda pojídajícího plody planiky - rostliny podobné jahodníku. Populární socha tak reflektuje znak města, který tvoří právě obraz medvěda pojídajícího planiku na modrém hvězdnatém pozadí.

V museu Museo Arqueológico Nacional je možno zhlédnout velký počet exponátů od začátků lidstva přes dobu bronzovou, staré Egypťany, iberské národy, Řeky a Římany, až po středověk. Zajímavá je hlavně egyptská mumie kněžky v sarkofágu, socha zvaná Dáma z Elche a také kopie celé jeskyně Altamira, která je přístupná ze zahrady.

Úvodní fotografie v infoboxu: Plaza de Castilla, Puerta de Alcalá, Plaza de Cibeles a Palacio de Cibeles – madridská radnice, Calle de Alcalá, Nádraží Atocha, Moncloa – sídlo Španělských vzdušných sil

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Madrid je město s největším počtem stromů na obyvatele a má druhé nejdelší stromořadí na světě po Tokiu. Ve stromořadí je 248 000 stromů. Od roku 1997 se zeleň rozrostla o 16 %. V současnosti tvoří zeleň 8,2 % Madridu.


Pohled na Madrid z Buenavista Hill
Pohled na Madrid z Buenavista Hill

Sochařství[editovat | editovat zdroj]

Madridské ulice jsou učiněným muzeem venkovního sochařství. Mnoho částí parku Buen Retiro je krásnou sochařskou scenérií, především díky památníku Alfonsa XII. a soše Fuente del Ángel Caído

Sport[editovat | editovat zdroj]

Fotbalové týmy[editovat | editovat zdroj]

Basketbalové týmy[editovat | editovat zdroj]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam madridských rodáků.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]