Saint Helier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saint Helier
Saint Helier – znak
znak
Saint Helier – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátJerseyJersey Jersey
Saint Helier
Saint Helier
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,6 km²
Počet obyvatel33 522 (2011)[1]
Hustota zalidnění3 162,5 obyv./km²
Správa
StarostaAlan Simon Crowcroft
Oficiální webwww.sthelier.je
PSČJE2
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saint Helier (francouzsky Saint-Hélier, jerseysky: Saint Hélyi) je město a jedna z dvanácti farností na ostrově Jersey, který je největším z Normanských ostrovů v Lamanšském průlivu. Má přibližně 33 500 obyvatel, což je zhruba 34,2 % populace celého ostrova a je jeho hlavním městem, třebaže oficiální rezidence viceguvernéra ostrova Jersey se nachází ve farnosti Saint Saviour. Urbanizovaná část farnosti Saint Helier tvoří většinu největšího města na ostrově, ačkoliv část města se rozprostírá i v přilehlé farnosti Saint Saviour, s předměstími táhnoucími se do farností Saint Lawrence a Saint Clement. Převážná část farnosti Saint Helier má venkovský charakter.

Farnost má rozlohu 10,6 km², z čehož 2 km² byly získány meliorací.

Vlajku a znak farnosti tvoří dvě zlaté sekery v modrém poli. Modrá symbolizuje moře a sekery připomínají umučení sv. Heliera saskými piráty v roce 555.

Historie města[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že na místě současného města Saint Helier bylo osídlení v době římské nadvlády v Galii.

Středověké hagiografie poustevníka Heliera, patrona ostrova Jersey, který zde byl umučen a po němž je pojmenována farnost i město, popisují obraz malé rybářské vesnice na dunách mezi bažinatou půdou na jedné straně a čárou maximálního přílivu na straně druhé. Ačkoliv v současnosti je farní kostel sv. Heliera v dosti značné vzdálenosti od moře, v době své stavby byl na okraji dun prakticky v nejbližším bodě k ostrůvku blízko pobřeží, nazývaného Hermitage (anglicky poustevna; místo Helierovy evangelizace a mučednictví). Než se začalo s rekultivací půdy a stavbou přístavu, mohly být lodě přivazovány ke zdi hřbitova přiléhající k moři.

Opatství sv. Heliera bylo založeno v roce 1155 na přílivovém ostrově L'Islet, který sousedí s ostrůvkem Hermitage. V době reformace bylo opatství zrušeno a místo bylo opevněno, aby vytvořilo hrad, který nahradil hrad Mont Orgueil coby hlavní pevnost ostrova. Nový hrad Elizabeth Castle byl pojmenován po panující královně Walterem Raleighem, guvernérem ostrova Jersey v letech 16001603.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Saint Helier na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]