Katedrála Notre-Dame (Lucemburk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame v Lucemburku
Katedrála Notre-Dame v Lucemburku
Místo
StátLucemburskoLucembursko Lucembursko
Souřadnice
Architektonický popis
ArchitektJean du Blocq
Stavební slohgotická architektura
Výstavba1938
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála Notre-Dame v Lucemburku je římskokatolická katedrála založená v roce 1613 původně jako jezuitský kostel. Jedná se o významný příklad pozdně gotické architektury, obsahuje však i renesanční prvky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl založen 7. května 1613. 17. října 1621 byl zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie. V roce 1778, poté, co jezuité odešli z Lucemburku, byl přejmenován na kostel sv. Mikuláše a sv. Terezie. V roce 1796 byla do kostela přemístěna milostná soška Panny Marie Těšitelky zarmoucených, patronky města i národa. 31. března 1848 byl kostel zasvěcen Panně Marii, 27. června 1870 jej papež Pius IX. povýšil na katedrálu. V letech 1935-1938 byla katedrála kvůli velkému množství přicházejících poutníků rozšířena pod vedením lucemburského architekta Huberta Schumachera.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Oktáv Matky Boží[editovat | editovat zdroj]

Consolatrix afflictorum, Těšitelka zarmoucených, po rekonstrukci v roce 2008

V katedrále se každý rok mezi čtvrtou a šestou nedělí velikonoční koná pouť k milostné sošce Panny Marie Těšitelky zarmoucených. Soška je vysoká asi 73 centimetrů a byla vytvořena z lipového dřeva v roce 1624. Zobrazuje Pannu Marii s malým Ježíšem. Už od sedmnáctého století přichází k sošce mnoho poutníků a oktáv Matky Boží je v Lucembursku dodnes jedním z vrcholů církevního roku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Notre-Dame Cathedral, Luxembourg na anglické Wikipedii, Kathedrale unserer lieben Frau (Luxemburg) na německé Wikipedii, Muttergottesoktav na německé Wikipedii a Kathedral Notre-Dame (Lëtzebuerg) na lucemburské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]