Vaduz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vaduz
Knížecí hrad a zámek Vaduz
Vaduz – znak
znak
Vaduz – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 455 m n. m.
Stát LichtenštejnskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko
Knížectví Lichtenštejnsko
okres Oberland
Vaduz
Vaduz
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 17,3 km²
Počet obyvatel 5 391 (2014)
Hustota zalidnění 312 obyv./km²
Správa
Starosta Ospelt Ewald
Oficiální web www.vaduz.li
PSČ 9490
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vaduz (místní německá výslovnost [faduc]/[fadúc]) je hlavní obec Lichtenštejnska. Leží na pravém břehu Rýna v nadmořské výšce 455 m; má rozlohu 17,3 km² a čítá 5391 obyvatel (30. 6. 2014). Symbolem města je Vaduzský zámek (dříve středověký hrad) postavený na skále nad obcí. Vaduz nemá městská práva, znak mu byl udělen teprve roku 1932.

Vaduz je také název dnešní obce, dále středověké označení hrabství Vaduzu (Lichtenštejny koupeno 1712, dnes „Dolní země“), které se sloučilo s panstvím Schellenbergem (1699, dnes „Horní země“), aby vzniklo knížectví Lichtenštejnské. Patří k němu 5 exkláv (viz mapu).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Budova zemského sněmu v centru města, na skalním ostrohu je knížecí hrad

Vaduz se připomíná k roku 1150. Stal se sídlem stejnojmenného hrabství založeného roku 1342. V roce 1499 byl vaduzský hrad dobyt a vypleněn Švýcary. Od počátku 18. století je v rukou rodu Lichtenštejnů. Roku 1719 bylo Lichtenštejnsko povýšeno na říšské knížectví s Vaduzem jako hlavním městem. Lichtenštejnská knížecí rodina zde však sídlí teprve od roku 1938 (do té doby žila převážně ve Vídni či na Moravě).

Město se vzhledově příliš neliší od jiných historických měst, která se nachází v údolích rakouských a švýcarských Alp. Tytéž úzké uličky a malebná náměstíčka, domy z bílého kamene. Veškerý život města je soustředěn na hlavní ulici, která půlkruhem obemyká skálu s hradem. Nachází se zde radnice, banka, muzea i obchody.

Sídlem všech státních institucí (od vlády přes zemský sněm až po dopravní inspektorát) je tříposchoďová budova v centru města, nad níž vlaje vlajka Lichtenštejnska. Město je taktéž sídlem vaduzské arcidiecéze lichtenštejnské římskokatolické církve v čele s arcibiskupem Mons. Wolfgangem Haasem a katedrálním chrámem svatého Florina.

Vaduz je centrem kultury Lichtenštejnska. Asi nejhodnotnější kulturní zařízení je obrazová galerie, která náleží knížecí rodině. Je v ní shromážděno kolem 1000 pláten světoznámých malířů (patří k největším soukromým sbírkám na světě) – Rembrandta, van Dycka, Rubense, Brueghela a především Leonarda da Vinci. K místním zajímavostem patří i poštovní úřad a Poštovní muzeum založené v roce 1930. Ve vitrínách je zachycena historie filatelie lichtenštejnské i světové – od první poštovní známky až po poslední vydané emise. V Zemském muzeu je velká expozice archeologická, přírodovědná a národopisná. Zvláštní oddělení je věnováno řezbářství, numismatice a sbírce zbraní. V zemské knihovně jsou uloženy všechny knihy vydané v Lichtenštejnsku.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Označení vaduzských ulic

Vaduz je také průmyslovým centrem knížectví, převažuje průmysl textilní a strojírenský. Vzhledem k výhodným daňovým podmínkám v Lichtenštejnsku je také (alespoň formálním) sídlem mnoha zahraničních firem.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]