Přeskočit na obsah

Anthonis van Dyck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anthony van Dyck
Autoportrét, kolem roku 1640
Autoportrét, kolem roku 1640
Rodné jménoAnthonis van Dyck
Narození22. března 1599
Antverpy
Úmrtí9. prosince 1641 (ve věku 42 let)
Londýn
Místo pohřbeníKatedrála svatého Pavla
NárodnostVlámové
Manžel(ka)Mary Ruthven (od 1640)
Partner(ka)Margaret Lemon
Významná dílaKarel I. Anglický (1635), Lord John a lord Bernard Stuartovi (kol. 1638)
MecenášKarel I. Stuart
OvlivněnýPeter Paul Rubens
OceněníKnight Bachelor
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anthonis van Dyck [fan dajk] nebo také Antoon van Dyck či Anthony van Dyck (22. března 15999. prosince 1641), byl vlámský barokní malíř a grafik.

Anthonis van Dyck patřil ke generaci Poussina a Clauda Lorraina, stal se Rubensovým žákem a brzy si osvojil mistrovu virtuositu v zobrazování textury a povrchu věcí. Od mistra se však velmi lišil svým temperamentem a založením. Ve Van Dyckových dílech převládá apatická a lehce melancholická nálada. V roce 1632 se stal vedoucím malířem anglického královského dvora Karla I. a portrétoval nejen krále a jeho rodinu, ale také tamní dvořany a šlechtice. Jeho jméno bylo poangličtěno na sir Anthony Vandyke. Stal se významným zakladatelem aristokratického portrétu a také školy anglických portrétistů v 18. století. Právě jemu vděčíme za umělecké zachycení společnosti s vyzývavě aristokratickým chováním a kultem dvorské elegance. Jeho oblíbený barevný odstín se podle něj jmenuje Van Dyckova hněď.[1]

K nejznámějším jeho dílům patří obraz Král na lovu (Louvre, Paříž), vytvořený kolem roku 1635, na kterém je zobrazen Karel I. Anglický se svým koněm a dvěma pážaty v podvečerní krajině. Zobrazil monarchu tak, jak si přál vejít do dějin. Jako postavu nesporné autority, nemajíc sobě rovnou. Muže kultivovaného s přirozenou důstojnosti. A právě díky této schopnosti, zachytit všechny tyto vladaři žádané rysy, byl vysokou společnosti dychtivě vyhledáván. Nicméně to všechno nemůže nikterak zmenšit význam jeho nejlepších portrétů.

Svým postavením a významem v historii malířství se podobal světoznámému španělskému malíři, který se narodil v témže roce a také působil u dvora, Diegu Velázquezovi.

  • Trnová koruna1620 – Prado, Madrid
  • Cornelius van de Geest – ~1620 – National Gallery, Londýn
  • Opilý Silénos1621 – Staatliche Kunstsammlungen, Drážďany
  • Zuzana a starci16211622 – Alte Pinakothek, Mnichov
  • Diana a Endymión – ~1630 – Prado, Madrid
  • Pieta – ~1630 – Koninklijk Museum voo Schone Kunsten, Antverpy
  • Dvorní dámy královny Henrietty Marie – ~1637 – Ermitáž, Petrohrad
  • Král na lovu (Jezdecký portrét Karla I.) – ~1637 – National Gallery, Londýn

V České republice lze nalézt jeho obrazy v obrazárně zámku Kroměříž. Jde o díla Portrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie a Portrét muže s rukavicemi. [2]

  1. Pigments through the Ages
  2. ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM KROMĚŘÍŽ, sbírkové fondy. www.olmuart.cz [online]. [cit. 2012-11-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-12-19. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]