Antverpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Antverpy

Cechovní domy na náměstí Grote Markt v Antverpách.
Antverpy – znak
znak
Antverpy – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát Belgie Belgie
Jazyk. společenství Vlámské společenství
Region Vlámsko
Provincie Antverpy
Arrondissement Antverpy
Antverpy
Antverpy
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 204,51 km²
Počet obyvatel 513 570 (2015)
Hustota zalidnění 2 511,2 obyv./km²
Správa
Starosta Bart De Wever
Oficiální web www.antwerpen.be
Telefonní předvolba 03
PSČ 2000–2660
Počet zastupitelů 55
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antverpy (nizozemsky Antwerpen, francouzsky Anvers, vlámsky Antwerpn, valonsky Anverse) jsou se svými přibližně 513 000 (k 1.lednu 2015) obyvateli druhým největším belgickým městem. Zdejší přístav patří k největším v Evropě. Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy. Město si během doby své existence vysloužilo dvě přezdívky: „Rubensovo město“ se mu říká proto, že tu žil vlámský malíř Peter Paul Rubens, pojmenování Jeruzalém západu“ si město vysloužilo díky židům, kteří zde mají od 16. století velkou komunitu.

Antverpy jsou také vojenským městem. I když původní hradby byly zbořeny a nahradily je bulváry a parky, ve městě zůstalo několik menších tvrzí a pevností. Antverpy se za druhé světové války staly cílem německých raket V-2, které město velmi poničily, ale zničit přístav se Němcům nepodařilo.

V roce 1920 město Antverpy hostilo olympijské hry.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Dominantou města je gotická katedrála na nábřeží Šeldy zasvěcená Panně Marii, která byla dostavěná roku 1523. Její stavba trvala 269 let. Katedrála měří na délku 117 m, na šířku 65 m a náleží k ní 7 lodí a 14 kaplí. Stavba má jen jednu dokončenou věž o výšce 123 m. Hlavní klenba je podepřena 125 nosnými sloupy. Historické centrum města se rozkládá okolo katedrály. Severozápadně od katedrály se nalézá bývalé hlavní tržiště Grote Markt se 67 m dlouhou renesanční radnicí a cechovní domy ze 16. a 17. století s bohatou sochařskou výzdobou. Jižně od katedrály se nachází Groenplaats (Zelené náměstí), kterému dominuje socha Rubense v nadživotní velikosti. Mezi historickou zástavbou centra se nachází mimo jiné budova nakladatelství Plantin-Moretus z 16. století, která byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dalšími památkami chráněnými UNESCEM jsou dům Guiette od architekta Le Corbusiera a zvonice (věže) zdejší katedrály a radnice.

Antverpy jsou známy především jako centrum diamantového průmyslu, jak z důvodu obchodu s nimi zde, tak pro dlouhou zdejší tradici jejich zpracování. Nachází se zde i novogotická budova nejstarší finanční burzy na světě. Začala fungovat již roku 1531, několikrát ale vyhořela. Od devadesátých let jsou Antverpy uznávány jako město módy a designu. Hlavně kvůli absolventům Královské akademie výtvarných umění se město stalo úspěšné v mezinárodním měřítku.

Město má jednu z nejstarších zoo na světě. Přímo uprostřed města si lze prohlédnout přes 4000 zvířat.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]