Lucemburské vévodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lucemburské vévodství
Herzogtum Luxemburgde
Duché de Luxembourgfr
 Lucemburské hrabství 1354–1815 Lucemburské velkovévodství 
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Lucemburské vévodství v roce 1477
hlavní město:
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
monarchie
mateřská země:
vznik:
1354 – povýšeno Karlem IV. na vévodství
zánik:
1815 – povýšeno Vídeňským kongresem na velkovévodství
Státní útvary a území
Předcházející:
Lucemburské hrabství Lucemburské hrabství
Nástupnické:
Lucemburské velkovévodství Lucemburské velkovévodství

Lucemburské vévodství (německy: Herzogtum Luxemburg, francouzsky: Duché de Luxembourg) byl stát existující v letech 13541815. Po celou svou existenci bylo součástí Svaté říše římské a vládlo zde několik dynastií. Jeho předchůdcem bylo lucemburské hrabství a nástupcem je lucemburské velkovévodství tj. dnešní Lucembursko, které však zahrnuje malou část území původního vévodství.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Lucemburska.

Lucemburské hrabství povýšil roku 1354 císař Karel IV. na vévodství. To pak udělil svému bratrovi Václavovi. Po Václavově smrti v roce 1383 zdědil vévodství jeho synovec Václav IV. (další Václavovy državy Brabantsko a Limbursko zdědil burgundský vévoda Filip Smělý). Po smrti Václava IV. připadlo Lucemburské vévodství Joštu Moravskému. Po jeho smrti zdědila vévodství Eliška Zhořelecká, jelikož jí ho odkázal její strýc Zikmund Lucemburský, protože je nebyl schopný vyplatit.

Ta roku 1441 uzavřela dohodu s burgundským vévodou Filipem III. Dobrým, která mu umožňovala okamžitě převzít administrativu Lucemburska a zdědit po její smrti vévodství. Filip souhlasil, ale o dva roky později nařídil na její území noční útok a převzal území hned. Eliška byla ze země vypovězena. Lucembursko se tak stalo součásti držav burgundských Kapetovců z rodu Valois.

Postupné zmenšování Lucemburska
Lucembursko v roce 1786 jako součást rakouského Nizozemí

Po krátkém období vlády burgundských vévodů připadlo Lucembursko v roce 1477 Habsburkům. Španělská linie rodu Habsburků vládla zemi v letech 15561684 a 16971700, v letech 16841697 bylo lucemburské vévodství obsazeno Francií. V letech 1684–1697 bylo Lucembursko pod francouzskou vládou.

Po vymření španělské větve Habsburků připadlo Lucembursko jako součást tzv. rakouského Nizozemí rakouské větvi rodu Habsburků, která zde pak vládla v letech 17141795. V letech 17951814 bylo Lucembursko opět po francouzskou nadvládou jako Département des Forêts.

Po Napoleonově porážce v roce 1815 bylo Lucembursko na Vídeňském kongresu povýšeno na velkovévodství, stalo se nezávislým a v personální unii s Nizozemím, se kterým měla tedy společného panovníka. A stalo se členem Německému spolku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku County, Duchy and Grand Duchy of Luxembourgn na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]