Burgundské vévodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Burgundské vévodství
Duché de Bourgogne (fr)
Ducatus Burgundiae (la)
 První Burgundské království 8431477 Francouzské království 
Habsburské Nizozemí 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Burgundsko-nizozemské panství vévody Karla Smělého v letech 14671477, Burgundské vévodství dole na jihu (oranžová)
obyvatelstvo
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
vznik:
zánik:
1477bitva u Nancy
1493 – rozdělení
státní útvary a území
Předcházející:
První Burgundské království První Burgundské království
Nástupnické:
Francouzské království Francouzské království
Habsburské Nizozemí Habsburské Nizozemí

Burgundské vévodství (francouzsky Duché de Bourgogne, latinsky Ducatus Burgundiae) byl stát existující na východě dnešní Francie v letech 8431477. Na východě sousedilo s Burgundským hrabstvím.

Dnes se velké části území bývalého vévodství rozkládá francouzský region Burgundsko.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starý znak vévodů burgundských

Po smrti Václava Lucemburského zdědil burgundský vévoda Filip Smělý Brabantsko a Limbursko. V roce 1411 zdědila Lucemburské vévodství Eliška Zhořelecká, jelikož jí ho odkázal její strýc Zikmund Lucemburský, protože je nebyl schopný vyplatit.

Ta roku 1441 uzavřela dohodu s burgundským vévodou Filipem III. Dobrým, která mu umožňovala okamžitě převzít administrativu Lucemburska a zdědit po její smrti vévodství. Filip souhlasil, ale o dva roky později nařídil na její území noční útok a převzal území hned. Eliška byla ze země vypovězena. Lucembursko se tak stalo součásti držav burgundských Kapetovců z rodu Valois.

Vévoda Karel Smělý syn Filipa III. Dobrého a Isabely Portugalské, dále rozšířil moc a území burgundského vévodství. Jeho snem bylo vytvořit z Burgundska a dalších svých území samostatné království nezávislé na Francii. Za tímto účelem podobně jako jeho otec utvořil koalici s Anglií proti francouzskému králi Ludvíkovi XI..

Francie roku 1477, Burgundsko a jeho državy jsou světle žlutě

V rámci rozšiřování svého panství a hlavně spojením svých držav, které rozdělovalo Lotrinské vévodství, vedl válku proti Ludvíkovým spojencům Švýcarům a Ludvíkovi věrným šlechticům sídlícím poblíž švýcarských hranic. Dočasně získal Lotrinské vévodství vévody Reného s hlavním městem Nancy, tak byly dočasně spojeny burgundské državy. Lotrinský vévoda René zanedlouho ale uspěl v pokusu získat zpět Lotrinsko a vévoda Karel o něj přišel. Karel Smělý ale chtěl získat Lotrinsko zpět, ale zemřel na bitevním poli 5. ledna 1477. Lotrinský vévoda René najmul jeho nepřátele: Švýcarskou pěchotu a připravil tak Karlovi drtivou porážku, jež vévodu stála život (nechal se opět překvapit a jeho armáda se opět rozutekla).

Jeho dcera Marie se po otcové smrti stala burgundskou vévodkyní a podle dohody se provdala za císařova syna Maximiliána Habsburského. Práva na burgundské dědictví museli mladí manželé hájit zejména proti nárokům francouzského krále Ludvíka XI. a jeho nástupců, kteří je považovali za odumřelé léno. Uhájit všechny rozsáhlé Karlovy državy pro potomky se nepodařilo.

Podle mírové smlouvy v Senlis 1493 bylo burgundské vévodství rozděleno:

Zároveň od té doby probíhá spor mezi Kapetovci a Habsburky o to komu má náležet titul vévody burgundského.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Burgundy na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DRŠKA, Václav. Dějiny Burgundska : Nomen Burgundiae ve středověku. České Budějovice: Veduta, 2011. 464 s. ISBN 978-80-86829-65-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]