Karel Smělý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Smělý
vévoda burgundský, brabantský, lucemburský a z Geldernu
markrabě namurský
autor portrétu Rogier van der Weyden
autor portrétu Rogier van der Weyden
Doba vlády 14671477
Narození 10. listopadu 1433
Dijon
Úmrtí 5. ledna 1477
(ve věku 43 let)
Nancy
Manželky I. Kateřina z Valois
II. Isabela Bourbonská
III. Markéta z Yorku
Potomci Marie Burgundská
Rod Kapetovci
Dynastie Valois
Otec Filip III. Dobrý
Matka Isabela Portugalská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Smělý (10. listopadu 1433 v Dijonu5. ledna 1477 v Nancy) byl burgundským, brabantským, lucemburským, geldernským vévodou a nositelem Řádu zlatého rouna. Pocházel z mladší větve rodu Valois.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karel Smělý (Charles le Téméraire) byl synem Filipa III. Dobrého a Isabely Portugalské. Jeho snem bylo vytvořit z Burgundska a dalších svých území samostatné království nezávislé na Francii. Za tímto účelem podobně jako jeho otec utvořil koalici s Anglií proti francouzskému králi Ludvíkovi XI.

Karel byl třikrát ženat, jeho první manželkou se stala Kateřina Francouzská († 1446), dcera Karla VII. Z druhého manželství s Isabelou Bourbonskou († 1465), dcerou vévody Karla I. Bourbonského, se narodila jeho jediná dcera Marie Burgundská. Protože se Karel nechtěl vzdát naděje na mužského potomka, oženil se potřetí, tentokrát se sestrou anglického krále Eduarda IV., Markétou z Yorku. Svatba se konala ve vlámském městě Damme r. 1468. Manželství ale zůstalo bezdětné a tak Markéta věnovala veškerou svou mateřskou lásku své nevlastní dceři Marii.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Mapa Francie z roku 1477

V rámci rozšiřování svého panství a hlavně spojením svých držav, které rozdělovalo Lotrinské vévodství, vedl válku proti Ludvíkovým spojencům Švýcarům a Ludvíkovi věrným šlechticům sídlícím poblíž švýcarských hranic. Dočasně získal Lotrinské vévodství vévody Reného s hlavním městem Nancy. Pokračoval v rozšiřování útokem na Švýcarsko, ale utrpěl ze strany Švýcarů dvě těžké porážky způsobené hlavně nedostatečným průzkumem a tím, že se mu žoldnéři rozutekli. Poté se osmělil vévoda René k pokusu získat zpět své vévodství.

Karel Smělý zemřel 5. ledna 1477 na bitevním poli, když se snažil uhájit obsazené lotrinské vévodství, které rozdělovalo jeho území. Lotrinský vévoda René najal jeho nepřítele, švýcarskou pěchotu, a připravil tak Karlovi drtivou porážku, jež vévodu stála život (nechal se opět překvapit a jeho armáda se opět rozutekla).

Jeho dcera Marie se po otcové smrti stala burgundskou vévodkyní a podle dohody se provdala za císařova syna Maximiliána Habsburského. Práva na burgundské dědictví museli mladí manželé hájit zejména proti nárokům francouzského krále Ludvíka XI. a jeho nástupců, kteří je považovali za odumřelé léno. Uhájit všechny rozsáhlé Karlovy državy pro potomky se nepodařilo. Po Mariině předčasné smrti připadlo burgundské vévodství Francii a Habsburkům zůstaly především burgundské hrabství a nizozemské provincie.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Filip III. Dobrý
Znak z doby nástupu Burgundský vévoda
14671477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie
Předchůdce:
Filip I. Dobrý
Znak z doby nástupu Lucemburský vévoda
14671477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie
Předchůdce:
Filip III. Dobrý
Znak z doby nástupu Brabantský vévoda
14671477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie
Předchůdce:
Arnold z Egmondu
Znak z doby nástupu Vévoda z Geldernu
14731477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Adolf z Egmondu
Předchůdce:
Filip IV. Dobrý
Znak z doby nástupu Namurský markrabě
14671477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marie
Předchůdce:
Filip III. Burgundský
Znak z doby nástupu Velmistr Řádu zlatého rouna
14671477
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Maximilián I. Habsburský