Jan I. Burgundský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan I. Burgundský
Narození 28. května 1371
Dijon
Úmrtí 10. září 1419 (ve věku 48 let)
Montereau-Fault-Yonne
Příčina úmrtí vražda
Povolání politik
Manžel(ka) Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ271914
Děti Filip III. Dobrý, Marie Burgundská, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ938624, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ536307, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ269783 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1866362
Rodiče Filip II. Burgundský a Markéta III. Flanderská
Příbuzní bratři Filip Rethelský a Antonín Brabantský
sestry Kateřina Burgundská, Markéta Burgundská a Marie Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jan Nebojácný

Jan I. Burgundský zvaný Jan Nebojácný (francouzsky Jean sans Peur; 28. května 1371 Dijon10. září 1419 Montereau-Fault-Yonne) byl burgundský vévoda z vedlejší větve francouzské královské rodiny Valois.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn Filipa Smělého a Markéty Flanderské. V mládí se zúčastnil bitvy u Nikopole, kde padl do zajetí. Po návratu domů sjednotil rozsáhlé dědictví své matky Vlámsko s Burgundskem. V roce 1407 nechal zavraždit Ludvíka Orléanského, bratra krále Karla VI. Poté musel odejít do exilu až do doby, kdy jej král omilostnil. Vraždou orleánského vévody začala dlouhotrvající občanská válka mezi Armagnaky a Burgundy. Po vpádu Angličanů do Francie uzavřel spojenectví s anglickým králem Jindřichem V. Jan Nebojácný byl zavražděn přívrženci Karla VII. dne 10. září 1419 na mostě u Montereau-Fault-Yonne.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Jan se v roce 1385 oženil s Markétou Bavorskou (13631423) a měli spolu osm dětí:

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jan I. Burgundský ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Ohnefurcht na německé Wikipedii.