Nancy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o francouzském městě. Další významy jsou uvedeny v článku Nancy (rozcestník).
Nancy
Stanislavovo náměstí - Amfitrítina fontána
Stanislavovo náměstí - Amfitrítina fontána
Nancy – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 212 m n. m.
Stát Francie Francie
région Lotrinsko
département Meurthe-et-Moselle
arrondisement Nancy
kanton chef-lieu 4 kantonů
Administrativní dělení 11 čtvrtí
Nancy
Red pog.png
Nancy
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 15,01 km²
Počet obyvatel 105 067 (2012)
Hustota zalidnění 7 000 obyv./km²
Správa
Starosta André Rossinot
Vznik okolo roku 1050
Zakladatel Gerhard Lotrinský
Oficiální web www.nancy.fr
PSČ 54000
INSEE 54395
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nancy [nãsi:] (německy zastarale Nanzig) je město na východě Francie v departementu Meurthe-et-Moselle a regionu Lotrinsko (Lorraine). Má 105 067 obyvatel, což jej činí po Metách druhým největším městem Lotrinska a 37. největším francouzským městem. Nancy je také pátým největším univerzitním městem Francie. Jeho tři náměstí jsou zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od 11. století bylo Nancy hlavním městem vévodství lotrinského. První významnou historickou událostí byla bitva u Nancy, ve které při obléhání města a pokusu o jeho dobytí v roce 1477 padl burgundský vévoda Karel Smělý.

Za vlády Karla III. a Leopolda se město dále rozšiřovalo. Zaujímalo také významnou pozici v oblasti kultury. Roku 1737 věnoval francouzský král Ludvík XV. vévodství lotrinské svému tchánovi a svrženému polskému králi Stanisławu Leszczyńskému. Ten nad zemí vládl jako osvícený panovník až do své smrti v roce 1766, kdy se vévodství vrátilo zpět pod francouzskou korunu.

Od roku 1778 je Nancy sídlem biskupství.

Po vzniku Německého císařství následkem prusko-francouzské války v roce 1871 zůstalo Nancy součástí Francie, na rozdíl od Alsaska a departementu Moselle s městy Štrasburk a Mety, které připadly Německu. Pro Nancy to znamenalo začátek zlaté éry, protože do něj z obsazených oblastí přišlo mnoho lidí, kteří odmítali přijmout německé občanství. Okolo roku 1900 se z Nancy do zbytku Francie začalo šířit secesní hnutí (francouzsky art nouveau). Jeho nejznámějšími představiteli zde byli Émile Gallé, Antonin Daum, Louis Majorelle, Victor Prouvé a Eugène Vallin. Ve městě se nacházela řada předních uměleckých dílen pracujících se sklem.

V průběhu první světové války bylo město mnohokrát cílem útoků německého dělostřelectva dlouhého dosahu, což způsobilo velké materiální škody.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Stanislavovo náměstí (francouzsky Place Stanislas), pojmenované po polském králi a lotrinském vévodovi Stanisławu Leszczyńském, náměstí Place de la Carrière a Náměstí aliance (Place d'Alliance) byla v roce 1983 pro svou mimořádnou historickou hodnotu zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Stanislavovo náměstí
Stanislavovo náměstí

Doprava[editovat | editovat zdroj]

  • Městský dopravní podnik STAN provozuje autobusovou dráhu a několik linek městských autobusů. Dopravní systém používá unikátní vozový park, je to spojení tramvaje, trolejbusu a autobusu v jediném tříčlánkovém vozidle. Vozidlo jezdí na pneumatikách a elektrický proud k pohonu odebírá z troleje jako trolejbus. Na převážné většině dráhy je však do země zabudovaná kolej, jeden ocelový žlab, do kterého vozidlo spouští vodící tyč a je tak vedeno bez řízení řidičem. Kde kolejnice není, vozidlo jede jako trolejbus a kde není ani trolej vozidlo jede jako autobus s dieselovým motorem.[1]
  • Nancy leží při dálnici A31, která spojuje Lucemburk s Dijonem. Dálnice A33 zajišťuje spojení se Štrasburkem.
  • Společně s Metami je Nancy obsluhováno železniční stanicí Gare de Lorraine rychlovlaků TGV a regionálním letištěm Mety-Nancy-Lotrinsko.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nancy je domovem fotbalového klubu AS Nancy-Lorraine.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska na rodném domě matematika Henriho Poincaré na Grande rue v Nancy

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nancy (26.3.2005)
  2. Pouza, Ludvík: Klatovské karafiáty se ve městě pěstují už téměř dvě století. In Klatovský deník, 10.7.2008
  3. Radio Prague: 10 ans d'enseignement de langue et de culture tchèque à l'Université Nancy 2
  4. Universitas-Nancy: V Nancy mužete studovat...
  5. Francie - Honorární konzulát Nancy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]