Pierre Schaeffer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre Schaeffer
Rodné jménoPierre Henri Marie Schaeffer
Narození14. srpna 1910
Nancy
Úmrtí19. srpna 1995 (ve věku 85 let)
Aix-en-Provence
Příčina úmrtíAlzheimerova choroba
Místo pohřbeníDelincourt
Alma materPolytechnická škola (1929–1931)
École supérieure d'électricité (1931–1932)
Lycee Notre-Dame Saint-Sigisbert
Povoláníhudební skladatel, rozhlasový moderátor, inženýr, muzikolog, hudební pedagog, hudební teoretik, hudební kritik, hudební producent, filozof a hudebník
ZaměstnavatelNárodní konzervatoř hudby a tance v Paříži
OceněníQwartz Electronic Music Awards
Prix Sainte-Beuve
Nábož. vyznáníkatolicismus
ChoťJacqueline Schaeffer
Funkceředitel (Research Service of the RTF; 1961–1975)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre Henri Marie Schaeffer (14. srpna 191019. srpna 1995) byl francouzský hudební skladatel, známý jako zakladatel tzv. konkrétní hudby - musique concrète. Byl prvním, kdo použil jako kompoziční prostředek magnetofonový pás. Jeho význam spočívá v tom, že slovník hudební řeči rozšířil na zvuky jakéhokoliv původu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pierre Schaeffer se narodil v Nancy. Oba jeho rodiče byli inženýři a zpočátku se zdálo, že je Pierre bude v povolání následovat. Vystudoval technickou univerzitu „École Polytechnique“ a poté pracoval nějaký čas jako inženýr telekomunikací ve Štrasburku. V roce 1936 přechází jako zvukový technik do rozhlasového studia ORTF v Paříži. Zde poprvé začal experimentovat s magnetofonovými záznamy, přičemž využíval benevolence vedení radiostanice, které jej nechalo užívat veškeré vybavení. Zkoušel hrát zvuky pozpátku, různými rychlostmi, mixoval je a dolaďoval s jinými; zkoušel všechny techniky, které byly v té době prakticky neznámé. V roce 1942 spoluzaložil studio, později známé jako „Club d'Essai“, které hrálo roli v aktivitách francouzského odboje během druhé světové války a později se stalo středem hudební činnosti. Jeho prvním dokončenou skladbou, která byla výsledkem právě těchto experimentů, byla Étude aux chemins de fer (Etuda na vlaky) z roku 1948) vytvořená z nahrávek pořízených snímáním zvuků železnice. V roce 1949 společně s Pierrem Henrym založil výzkumný tým pro studium „musique concrète“ (Groupe de Recherche de Musique Concrète), která posléze v roce 1951 přešla pod patronát ORTF, studia vybaveného v té době nejmodernější nahrávací technikou, což Schafferovi umožnilo rozvinout svůj tvůrčí potenciál.

Pravděpodobně nejvýznamnějším Schafferovým dílem, a to i z hlediska teoretického, je kompozice Traité des objets musicaux (Učebnice hudebních objektů) z roku 1966, ve které se pokusil o klasifikaci zvuků podle objektů, které je produkují. Jeho rozdělení tzv. znělých předmětů obsahuje sedm kategorií:

Schaeffer působil též jako pedagog na různých školách, nejvýznamnější je jeho funkce profesora pařížské konzervatoře, kde působil od roku 1968 jako učitel skladby na katedře elektronické hudby.

Ke konci života trpěl Schaeffer Alzheimerovou chorobou. Zemřel v Aix-en-Provence.

Díla[editovat | editovat zdroj]

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Reprezentativní nahrávkou Schaefferovy produkce je komplet "Oeuvres musicales 1 & 2"

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]