Magnetofon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cívkový magnetofon

Magnetofon (hovorově magneťák nebo magič, kazetový také kazeťák) je elektro-mechanický přístroj, který zachycuje informace na podlouhlý pás zmagnetovatelného materiálu, obvykle na speciální magnetofonové pásky. Nejčastěji je používán k záznamu a reprodukci zvuku, ale existují i tzv. měřící magnetofony pro záznam a reprodukci analogových veličin, případně digitální magnetofony pro záznam a čtení digitálních dat. Další obdobou jsou videorekordéry sloužící k záznamu videa.

První magnetofon byl představen již v roce 1899 dánským inženýrem Valdemarem Poulsenem. Záznam byl prováděn na kovový drát a odtud tyto magnetofony získaly také označení drátofon.

Později byly vyvinuty speciální magnetické pásky. První prakticky použitelný páskový magnetofon firmy AEG (Magnetofon K1), byl předveden v Německu v roce 1935. Cívkové magnetofony se postupně staly výbavou nahrávacích studií i domácností. V sedmdesátých letech 20. století byly cívkové magnetofony vytlačeny ze sektoru spotřební elektroniky magnetofony kazetovými. V současné době je záznam na magnetický pásek vytlačován záznamy na CD, DVD a digitální paměťové moduly.

Typy magnetofonů[editovat | editovat zdroj]

Na tuto kapitolu jsou přesměrována hesla cívkový magnetofon a kazetový magnetofon.

U běžných výrobků z oblasti spotřební elektroniky se vyvinuly dva základní typy:

  • cívkový magnetofon - max. výstupní napětí je 755 mV - 2 V, min. výstupní impedance je 1 - 47 kΩ
  • kazetový magnetofon - max. výstupní napětí je 100 - 500 mV, min. výstupní impedance je 1 - 47kΩ

Obě varianty byly vyráběny v přenosném i stolním provedení.

Kazetový magnetofon Sony TC-D5M
Běžné rychlosti magnetofonového pásku[1]
cm/s in/s
1.2 15/32
2.4 15/16
4.75 178
9.5 334
19 712
38 15
76 30

Užití[editovat | editovat zdroj]

Cívkové magnetofony se rozšířily během 50. a 60. let 20. století[zdroj?]. Postupně se zvyšoval počet záznamových stop z původní jedné na dvě a pak čtyři pro standardní šířku pásku 6.5 mm (studiové přístroje využívající širší pásek - až 2 palce - mohly mít až 32 stop, případně se využívaly dva magnetofony současně s přesnou synchronizací pro vícenásobný playback, nahrávání hlasů a nástrojů do jednotlivých stop apod.). Velké cívkové magnetofony v HI-FI provedení se svými parametry částečně blížily profesionálním magnetofonům používaným v běžném rozhlasovém či televizním vysílání[zdroj?]. Cívkové magnetofony se kromě nahrávacích studií také používaly coby přenosná záznamová zařízení v rozhlasovém a televizním vysílání, jednalo se o tzv. reportážní magnetofony. Magnetofony se také běžně používaly pro speciální odposlechovou činnost v armádě, policii a v praxi různých tajných služeb (techniky špionáže). Ornitologové (a zoologové vůbec) je používali pro záznamy ptačího zpěvu (či různých zvukových projevů i u jiných zvířat). Magnetofony se také používaly pro „živé“ nahrávky koncertů, divadelních představení, improvizovaných řečnických projevů apod., dále též sloužily při natáčení zvuku k filmům. Československý rozhlas začal magnetofon používat roku 1938.

Dnes jsou starší klasické analogové techniky záznamu zvuku často nahrazovány novější technikou digitální.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Martel Electronics. Terms commonly used for Tape Recorder. Tape Recorder Speed.. www.martelelectronics.com [online]. [cit. 2012-02-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-03-01. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]