Inženýr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Inženýr (z franc. ingénieur) je akademický titul, v České republice udělovaný absolventům magisterského studia na technických, ekonomických, zemědělských vysokých školách a na technických směrech vysokých vojenských škol. Pro titul se užívá zkratka Ing. uváděná před jménem (dříve se užívala i zkratka ing. nebo inž.). Obecněji je inženýr označení (bez ohledu na vzdělání a titul) pro odborníka v oblasti nazývané inženýrství.

Zkratka titulu[editovat | editovat zdroj]

Kodifikovaná zkratka začíná vždy velkým písmenem, tedy „Ing.“[1] Takto byla v českém prostředí zavedena jakožto chráněné stavovské označení císařským nařízením č. 130 ř. z. ze dne 14. března 1917[2] a výnosem ministerstva školství a národní osvěty z 9. srpna 1926,[3] později byla takto určena všemi vysokoškolskými zákony od roku 1966.[4] Dříve však byla uváděna také ve tvaru „ing.“[5]

Různé akademické kvalifikace[editovat | editovat zdroj]

V některých západních zemích se pojem inženýr používá pro označení středoškolského vzdělání technického směru (Německo – pro VŠ vzdělání příslušného směru se používá titul Dipl.-Ing., v Rakousku je ale použití titulu Ing. pro stavaře, kteří si dodělají po střední škole doplňující zkoušky po minimálně třech letech praxe a Dipl-Ing. se používá stejně jako v Německu), a v Polsku je na technických školách titulem udělovaným na úrovni bakaláře.

Některé univerzity v USA udělují titul Engineer v postgraduálním studiu (dvouletém) v oborech technických a ekonomických, namísto obvyklého magisterského titulu M.Sc., M.Eng. či M.Ph. Náročnost takového studia je někde mezi jednoletým magisterským studiem a Ph.D. studiem. Na rozdíl od Ph.D. studia je cílem připravit odborníka pro praktické povolání inženýra.

V Rusku lze po 11leté základní škole nastoupit na vysokoškolský 5- až 6letý obor Specialista, který odpovídá evropskému magisterskému vzdělání. Ten pak student absolvuje jako "Inženýr specialista". Nicméně v Rusku není zakotveno používání titulů před jménem a to ani vyšších. V Česku používaný titul Ing. odpovídá německému Dipl.-Ing. resp. Master of Science (Eng.) nebo anglosaskému Professional Engineer (P. E. nebo Pr. Eng.) nebo Chartered Engineer (CEng).

Další význam slova[editovat | editovat zdroj]

V dalším významu slova se jedná o člověka, který pracuje ve funkci inženýra (bez ohledu na jeho faktické vzdělání – např. hlavní inženýr, zde ve smyslu vedoucí výroby, hlavní technolog apod.), jedná se tedy o funkční zařazení respektive funkční systemizaci. V období před listopadem 1989 se tento význam slova používal ve státních podnicích, v současné době se používá zejména v podnicích se zahraničním managementem, převzato z anglického engineer.

Titul inženýr v umění[editovat | editovat zdroj]

Titul inženýr v místopisu[editovat | editovat zdroj]

Titul ing. se vyskytuje v názvu několika současných ulic, např. Ing. Kašpara (Havlíčkův Brod) nebo Ing. Straku (Spišská Nová Ves).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky: Internetová jazyková příručka, inženýr
  2. Císařské nařízení č. 130/1917 ř. z., kterým se upravuje oprávnění ke stavovskému označení „inženýr“. Dostupné online.
  3. Komenského slovník naučný, Nakladatelství a vydavatelství Komenského slovníku naučného, Praha 1938, heslo Ing.
  4. § 14 odst. 1 písm. b) zákona č. 19/1966 Sb., o vysokých školách (dostupné online); § 41 odst. 2 zákona č. 39/1980 Sb., o vysokých školách (dostupné online); § 21 odst. 2 písm. b) zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách (dostupné online); § 46 odst. 4 písm. a) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách (dostupné online)
  5. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky: Internetová jazyková příručka, Zkratky akademických titulů, vojenských a policejních hodností

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo inženýr ve Wikislovníku