Čestný doktorát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Čestný doktor (lat. doctor honoris causa, zkratka dr. h. c. uváděná za jménem a oddělena od něj čárkou) je čestný akademický titul, který je udělován bez studia a skládání zkoušek. Často jej uděluje akademická instituce (nejčastěji univerzita či jiná vysoká škola), kterou příslušná osobnost nestudovala ani na ní jinak nepůsobila – nemá tedy spojitost s formálně dosaženým studiem, respektive vzděláním. Udělením titulu čestného doktora se většinou oceňují významné zásluhy určité osobnosti v určitém oboru vědy či umění, zásluhy o mír, určitý stát, rozvoj vztahů mezi státy, zásluhy na poli ochrany lidských práv, zásluhy, kterými daná osobnost dosáhla i zahraničního ohlasu apod. Udělení titulu může být provedeno slavnostním akademickým obřadempromocí, titul bývá často udělen při příležitosti návštěvy instituce danou osobností. Dnes se tedy de facto jedná o uznání, určité ocenění zásluh dané osobnosti určitou institucí.

Některé instituce čestné tituly (honoris causa) – čestné doktoráty – dokonce prodávají, resp. udělují je za stanovený finanční příspěvek pro danou instituci,[1] např. různé církve ve světě apod. (formálně jej tedy může udělovat kdokoliv komukoliv).

Zkratka dr. h. c. mult. (z lat. doctor honoris causa multiplex) znamená, že dotyčný je držitelem více čestných doktorátů. Například bývalý československý a český prezident Václav Havel obdržel 46 čestných doktorátů.[2]

Grafická podoba zkratky[editovat | editovat zdroj]

Jediná dříve kodifikovaná forma zápisu zkratky tohoto titulu je dr. h. c. (tedy s malým d a s mezerami po dr. i h.), pokračuje-li věta dále, píše se za tímto titulem čárka, jelikož jde (vzhledem k uvedené osobě) o apoziční vztah (přístavek).[3]

Tento čestný titul je v Česku akademický v tom smyslu, že je většinou udílen akademickou institucí (podrobné podmínky udělení mohou být upraveny vnitřním předpisem dané vysoké školy, např. pokynem rektora), nejedná se však o akademický titul ve smyslu práva, resp. vysokoškolského zákona – ten čestný doktorát ani zkratku vůbec nezmiňuje; obecná zkratka tohoto titulu se tak tvoří dle českého úzu – tradice, zvyklosti z minulosti.[4] V jiných státech (Německo, USA) může být ustálená forma zápisu zkratky jiná. Např. prof. Dr. Dr. h.c. mult. Ludwig Maximilian Eichinger, ředitel Institutu pro německý jazyk v Mannheimu, nebo Staatsminister a.D. Dr. h.c. mult. Hans Zehetmair, předseda Rady pro německý pravopis. Na Slovensku se jedná o čestný akademický titul ve zkratce Dr.h.c., který je kodifikován tamějším vysokoškolským zákonem.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KASÍK, Pavel. Doktorský titul koupíte na webu za tisícovku. Bude vám k ničemu. iDNES.cz [online]. 2013-03-09 [cit. 2016-05-30]. Dostupné online. 
  2. Čestné doktoráty [online]. Knihovna Václava Havla [cit. 2016-04-08]. Dostupné online. 
  3. Zkratky titulů a hodností [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky [cit. 2016-04-07]. Dostupné online. 
  4. Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů , [cit. 2016-05-30]. Dostupné online.
  5. Zákon č. 131/2002 Sb., o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov , [cit. 2016-06-28]. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]