Doktor farmacie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Doktor farmacie (pharmaciae doctor, zkratka PharmDr. psaná před jménem) je akademický titul udělovaný v rigorózním řízení absolventům studia farmacie.

Dříve jej mohl získat absolvent lékarnického studia, který získal titul magistra farmacie a také úspěšně prošel rigorózním řízením[1] (jako jeho zkratka je tehdy uváděna „DrPH.“[2]). V letech 19901998 nebyl titul doktora farmacie v Česku udělován.

V současnosti ho může udělovat:

Lze jej získat po vykonání státní rigorózní zkoušky z vědního oboru, který je na fakultě předmětem státní závěrečné zkoušky, státní doktorské zkoušky nebo oborem habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem. Součástí zkoušky je také obhájení rigorózní práce. Ke zkoušce se může přihlásit uchazeč, který absolvoval magisterské studium (farmacie nebo příbuzného oboru) a získal titul „magistr“ (Mgr.).

Přehled oborů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. § 3 odst. 2 zákona ze dne 20. července 1948, č. 190/1948 Sb., o lékárnickém studiu.
  2. § 2 odst. 2 vyhlášky ministerstva školství a kultury ze dne 27. dubna 1966, č. 27/1966 Sb., o přiznávání titulů absolventům, kteří ukončili studium před účinností zákona č. 19/1966 Sb., o vysokých školách.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]