Doktor sociálně-politických věd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Doktor sociálních věd, od 1. září 1980[1] doktor sociálně-politických věd[2] (dříve též doktor sociálních, resp. sociálně politických, nauk,[3] z lat. rerum socialium doctor, zkratka RSDr. umisťovaná před jménem) je akademický titul udělovaný pouze v období komunistického režimu v Československu absolventům Vysoké školy politické ÚV KSČPraze, Vojenské politické akademie Klementa GottwaldaBratislavě a také některých dalších škol politického zaměření, kteří svá studia ukončili státní rigorózní zkouškou ze zvoleného společenskovědního oboru a jeho širšího základu. Méně známý je titul doktor sociálních věd s toutéž zkratkou RSDr., který se udílel v letech 19491952 absolventům Vysoké školy politické a sociální, tedy naopak vysoké školy zrušené po únorovém převratu (zákonem č. 227/1949 Sb.).

Doktorát sociálně-politických věd, stejně jako další, jsou platné jak v Česku, tak na Slovensku (díky mezinárodní smlouvě není třeba podstupovat tzv. nostrifikaci). Platí pro ně i stejný zápis – zkratka titulu se píše před jménem a od jména se odděluje mezerou, např. RSDr. Jan Novák. Někdy se zkracuje na „dr.“, popř. na začátku větného celku jako „Dr.“ (např. Na Univerzitě Karlově vystudoval dr. Jan Novák. / Dr. Jan Novák vystudoval na Univerzitě Karlově.) Tento titul značí kvalifikaci 7 v ISCED.

Výklady k titulu[editovat | editovat zdroj]

Budova bývalé Vysoké školy politické v Praze

Protože tento titul (míněno po roce 1966) získávali obvykle komunističtí hodnostáři a jednou z podmínek pro udělení byla kandidátova politická spolehlivost k ideologii a předpoklad této spolehlivosti i ve výkonu odborné i politické funkce,[4] stal se držitel, který byl veřejnou osobou – funkcionářem, terčem řady vtipů a narážek a lidových pejorativních výkladů jeho zkratky: „rozhodnutím strany doktor“,[5] „Rerum Srandarum Doctor“, „rodné strany doktor“[6], či „rozum strana darovala“.[7] Samotná Vysoká škola politická v Praze se dle svého umístění pejorativně nazývala „Vokovická Sorbonna“.

Tento titul se již v Česku v současnosti neuděluje, ale zůstává v platnosti (resp. tedy nabytá kvalifikace absolventa), vedle ostatních doktorátů na základě rigorózních zkoušek (tedy formální kvalifikací se řadí na úroveň 7 v ISCED). Někdy se zkracuje na „dr.“, popř. na začátku větného celku jako „Dr.“ stejně, jako ostatní doktoráty (např. PhDr. atp.).

Zkouška[editovat | editovat zdroj]

Studium bylo jak denní, tak i dálkové, jako na ostatních vysokých školách. Jeho absolvování a úspěšné složení státní rigorózní zkoušky ale nebylo automatickou a jednoznačnou podmínkou k udělení toho. A naopak, v případě náležitých studijních výsledků a dobrých výsledků v praxi (bylo třeba doložit nejméně pětiletou úspěšnou politickou praxi), mohlo dojít k tzv. zkrácenému rigoróznímu řízení a titul byl udělen rovnou, což byla praxe i při ostatních rigorózních řízeních jiných doktorátů.[8]

Státní rigorózní zkouška mohla být na Vysoké škole politické vykonána v jednom z těchto oborů:[9][10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Lumír Klimeš, Slovník cizích slov, SPN Praha 1981 (str. 623)
 2. Zákon č. 39/1980 Sb. o vysokých školách, § 44, odstavec 2f:"absolventům Vysoké školy politické ústředního výboru Komunistické strany Československa a absolventům Vojenské politické akademie Klementa Gottwalda titul "doktor sociálně politických věd" (ve zkratce "RSDr.")"
 3. Zákonné opatření předsednictva Národního shromáždění č. 92/1966 Sb.
 4. Poslanec ČSSD si škrtl část komunistického titulu, iDNES.cz, 1. 12. 2005
 5. Na pražské škole, kde se vzdělávají politici, působí vyučující s komunistickými tituly, iHNed.cz, 4. 11. 2009
 6. KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století, heslo JIČÍNSKÝ Zdeněk
 7. PRŮCHOVÁ, Kateřina. Školství v době komunismu [online]. Prezi.com, 2014-05-04 [cit. 2016-09-30]. Dostupné online. 
 8. § 3 a 4 vyhlášky rektora Vysoké školy politické ÚV KSČ č. 40/1967 Sb., o zpětném přiznávání titulů
 9. Vyhláška rektora Vysoké školy politické ÚV KSČ č. 39/1967 Sb., rigorosní řád
 10. Zápis schůze Poslanecké sněmovny ze dne 28. března 1997

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Slovníkové heslo RSDr. ve Wikislovníku