Licenciát teologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Licenciát teologie (z lat. theologiae licentiatus, ve zkratce ThLic. psané před jménem) je akademický titul udělovaný nositelům titulu magistr (Mgr.) po absolvování státní rigorózní zkoušky v oboru teologie. Původně pouze v oboru katolické teologie, od září 2016 může být udělován (stejně jako ekvivalentní ThDr.) v oblasti teologie obecně, tedy nikoliv pouze katolické. Udělení titulu je podmíněno jak předchozím složením státní zkoušky, tak obhájením licenciátní či rigorózní práce. V některých případech je spjato i s vyznáním víry před velkým kancléřem fakulty (nebo jeho ekvivalentem), resp. vlastním ordinářem.

Licenciát je jedním z vyšších akademických gradů, používaný od středověku v mnoha evropských zemích až dodnes. Jediným uznávaným licenciátním titulem v Česku je právě licenciát teologie se zkratkou ThLic. a jeho udělování se řídí zákonem č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů. Velká novela vysokoškolského zákona s účinností od 1. září 2016 omezení udělování tohoto titulu pouze pro oblast katolické teologie zrušila (od akademického roku 2016/17 se tedy uděluje dále i mimo oblasti katolické teologie, resp. bohosloví).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na středověké univerzitě se licenciát získáním gradu stával členem fakulty, na níž gradus získal a umožňoval mu na univerzitě svobodně vyučovat. Byl předstupněm doktorátu a vzhledem k vysokým nákladům na získání doktorátu se většina učitelů univerzity s tímto gradem spokojila, neboť jim umožňoval totéž co doktorát, s výjimkou profesury.

Tento systém přetrval na všech teologických fakultách, kde se po získání vzdělání ve filosofii (2–3 roky) a teologii (3–4 roky) získává licenciát po dalších dvou letech specializovaného studia.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 137/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, [cit. 2016-05-19]. Dostupné online.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]