Master of Business Administration

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Master of Business Administration (MBA) je zahraniční vysokoškolský studijní program, který ale není dle zákona o vysokých školách zahrnutý do systému vysokoškolského studia v České republice a je tedy pouze součástí celoživotního vzdělávání.[1]

Je zaměřený na získání znalostí v oboru managementu. Absolventi tohoto profesního programu získají titul MBA, uváděný za jménem, doplněný diplomem či příslušným certifikátem. Studium je určeno především zástupcům středního a vrcholového managementu, majitelům společností, podnikatelům, představitelům neziskového sektoru či státní správy a je založeno na propojování teoretických znalostí s praktickými dovednostmi.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Podmínky k přijetí do tohoto manažerského studijního programu jsou ve většině institucí obdobné. Hlavním předpokladem ke studiu MBA je ukončené minimálně bakalářské vysokoškolské vzdělání, které může být ve výjimečných případech nahrazeno dostatečnou a prokazatelnou manažerskou praxí. Studium MBA programů trvá zpravidla 1 rok až 2,5 roku. Studium má nejčastěji kombinovanou formu a programy svojí flexibilitou a individuálním přístupem umožňují studium při zaměstnání. Některé programy jsou také vyučovány plně on-line přes internet.[2] Studium je zpravidla ukončeno obhajobou závěrečné práce a ústní zkouškou.

MBA programy poskytují jak teoretické vzdělání v základních disciplínách managementu, tak zvládnutí nezbytných praktických manažerských dovedností, jakými jsou např. řešení problémů, rozhodování, jednání a komunikace. Během studia se rovněž využívají aktivní metody jako případové studie, didaktické hry, hraní rolí apod.

Vyučované předměty (kurzy) závisí na tom, zda je program MBA orientován spíše obecně anebo jestli je zaměřen na určitou manažerskou disciplínu. Mezi předměty, které se zpravidla v každém programu v té či oné podobě vyučují patří následující:

Akreditace[editovat | editovat zdroj]

Studium MBA není zahrnuto do systému vysokoškolského studia v České republice a titul MBA získaný na některé vzdělávací instituci v ČR principiálně není možné nostrifikovat. Výjimkou může být pouze denní studium MBA na vysoké škole v zahraničí, kdy se posoudí, zda jeho studium odpovídá studiu potřebnému k získání obdobného titulu v České republice, tedy inženýra ekonomie. Neexistuje žádná zastřešující akreditační asociace, protože každý stát, obdobně jako ČR, při nostrifikaci posuzuje konkrétní zahraniční studium MBA.[1] Garanci kvality poskytovaného MBA studia zaštiťuje například CAMBAS (Česká asociace MBA škol), která sdružuje některé školy nabízející MBA programy a zároveň poskytuje vlastní akreditaci, jako záruku jejich kvality.

Mezinárodní akreditace, např. americká AACSB, britská AMBA a bruselská EFMD, která uděluje akreditaci European Quality Improvement System (EQUIS), jsou jedním z ukazatelů kvality programů MBA a škol.

MBA studium v České republice[editovat | editovat zdroj]

V současné době je možno v Česku studovat MBA zhruba na třech desítkách jak soukromých vysokých škol[3], tak i na školách veřejných. Průměrná výše poplatků za studium MBA v ČR se pohybuje přibližně mezi 100 000 až 200 000 Kč[4] za akademický rok. V ČR se výuka provádí nejčastěji v jazyce českém popř. v jeho kombinaci s angličtinou, méně často výhradně v angličtině. Nejběžnější formou studia MBA je v České republice kombinované studium při zaměstnání, které je v průměru dvouleté. Denní studium bývá zpravidla o půl až jeden rok kratší.

MBA jako pejorativní označení[editovat | editovat zdroj]

Obdobně jako titul RSdr. se stalo MBA terčem řady vtipů, narážek a lidových pejorativních výkladů zkratky jako například: mladej, blbej, ambiciozní[5] nebo měsíc byl v Americe[6].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Česká asociace MBA škol (CAMBAS) - Informace o MBA
  2. CEMI - Co je titul MBA?
  3. Seznam MBA škol [online]. www.jobs.cz [cit. 2016-02-02]. Dostupné online. 
  4. Srovnání MBA programů [online]. srovnani-mba.cz [cit. 2016-02-02]. Dostupné online. 
  5. Proofreading.cz » Co znamená titul MBA. www.proofreading.cz [online]. [cit. 2018-02-07]. Dostupné online. (česky) 
  6. iDNES.cz - Diskuse. iDNES.cz [online]. [cit. 2018-02-07]. Dostupné online.