Frederick Winslow Taylor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frederick Winslow Taylor
Frederick Winslow Taylor crop.jpg
Narození 20. března 1856
Germantown
Úmrtí 21. března 1915 (ve věku 59 let)
Filadelfie
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení West Laurel Hill Cemetery
Bydliště Pensylvánie
Alma mater Phillips Exeter Academy (1872–1874)
Stevens Institute of Technology (do 1883)
Zaměstnavatelé Tuck School of Business
Bethlehem Steel
Midvale Steel
Ocenění medaile Elliotta Cressona (1902)
čestný doktor (1906)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederick Winslow Taylor (20. března 1856 - 21. března 1915) byl strojní inženýr v Midvale Steel Works. Původně byl kresličem a technickým dělníkem, později se stal hlavním inženýrem.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Frederick Winslow Taylor se narodil v Germantownu (Pensylvánie) v křesťanské rodině tzv. kvakerů - puritánů. Od svého mládí se pokoušel zlepšit vše, co viděl. Ostatní děti ho považovali za divného, protože to vypadalo, že se více zajímá o to, jak je položené hřiště, než o svou hru.

Rodiče chtěli, aby byl právníkem, takže jej jeho otec přihlásil na Phillips Exeter Academy, aby ho připravil na Harvardovu univerzitu. Ačkoli Taylor přijímacími zkouškami na Harvard prošel s vyznamenáním, tak jeho špatné zdraví a zrak jej přinutil jít do učení jako mistr a strojník ve společnosti Enterprise Hydraulic ve Philadelphia, kde pracoval od r. 1874. Na konci učení se Taylor připojil ke společnosti Midvale Steel. Začal zde jako běžný pracovník a v krátkém období šesti let postupně povýšil na strojaře, předáka, mistra v obchodě, mechanika s odpovědností za opravy a údržbu závodu a hlavního strojního inženýra.

Taylor patřil mezi největší velikány v oblasti managementu v Klasickém období a zastupoval školu klasického řízení. Ve svém řízení používal technokratický přístup. Snažil se u dělníků v hromadné výrobě eliminovat všechny zbytné pohyby a nalézt ty nejefektivnější. Velký důraz kladl na normování a ergonomii pracovních pohybů. Pro stanovení normy nepoužíval průměrnou hodnotu, ale nejlepší výkon. Tvrdil, že dělník musí jasně znát, co a jak dělat, a mít při tom normalizované pomůcky a materiál. Jen tak lze trvale zachovat vysoký výkon. Iniciativa dělníků na změnách je podle Taylora nežádoucí. Pokud byl Taylor účasten projektu, sám dělníkům optimální vykonávání operace předváděl.

Taylorovy zásady řízení[editovat | editovat zdroj]

  1. Nahradit pravidlo osahání práce za metodu založenou na vědeckém studiu úkolu.
  2. Vědecky zvolit, trénovat a rozvíjet každého zaměstnance je lepší než je nechat, aby se v oboru zdokonalovali sami.
  3. Poskytnout podrobné instrukce a dozor nad každým pracovníkem při vykonávání jeho úkolu.
  4. Rozdělit práci téměř rovným dílem mezi manažery a zaměstnance tak, aby manažeři aplikovali vědecké principy managementu na plánování práce a pracovníci skutečně vykonávali tyto úkoly.

Zásady byly publikovány v Taylorově knize Principles of Scientific Management vydané v r. 1911.

Zabýval se rovněž technologií a teorií obrábění (zejména kovů) a v letech 1905-6 publikoval také knihu "On the Art of Cutting Metals", tedy "O umění obrábět kovy", která byla přeložena také do ruštiny. Do češtiny nikdy přeložena nebyla, ač byla pilně studována po roce 1918 pracovníky Masarykovy akademie práce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]