Frederick Winslow Taylor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frederick Winslow Taylor
Narození 20. března 1856
Filadelfie
Úmrtí 21. března 1915 (ve věku 59 let)
Filadelfie
Příčina úmrtí zápal plic
Povolání tenista, inženýr, ekonom a golfista
Ocenění Medaile Elliotta Cressona (1902)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frederick Winslow Taylor (20. března 1856 - 21. března 1915) byl strojní inženýr v Midvale Steel Works. Původně byl kresličem a technickým dělníkem, později se stal hlavním inženýrem.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Frederick Winslow Taylor se narodil v Germantownu (Pennsylvánie) v křesťanské rodině tzv. kvakerů - puritánů. Od svého mládí se pokoušel zlepšit vše, co viděl. Ostatní děti ho považovali za divného, protože to vypadalo, že se více zajímá o to, jak je položené hřiště, než o svou hru.

Rodiče chtěli, aby byl právníkem, takže jej jeho otec přihlásil na Phillips Exeter Academy, aby ho připravil na Harvardovu univerzitu. Ačkoli Taylor přijímacími zkouškami na Harvard prošel s vyznamenáním, tak jeho špatné zdraví a zrak jej přinutil jít do učení jako mistr a strojník ve společnosti Enterprise Hydraulic ve Philadelphia, kde pracoval od r. 1874. Na konci učení se Taylor připojil ke společnosti Midvale Steel. Začal zde jako běžný pracovník a v krátkém období šesti let postupně povýšil na strojaře, předáka, mistra v obchodě, mechanika s odpovědností za opravy a údržbu závodu a hlavního strojního inženýra.

Taylor patřil mezi největší velikány v oblasti managementu v Klasickém období a zastupoval školu klasického řízení. Ve svém řízení používal technokratický přístup. Snažil se u dělníků v hromadné výrobě eliminovat všechny zbytné pohyby a nalézt ty nejefektivnější. Velký důraz kladl na normování a ergonomii pracovních pohybů. Pro stanovení normy nepoužíval průměrnou hodnotu, ale nejlepší výkon. Tvrdil, že dělník musí jasně znát, co a jak dělat, a mít při tom normalizované pomůcky a materiál. Jen tak lze trvale zachovat vysoký výkon. Iniciativa dělníků na změnách je podle Taylora nežádoucí.

Taylorovy zásady řízení[editovat | editovat zdroj]

  1. Nahradit pravidlo osahání práce za metodu založenou na vědeckém studiu úkolu.
  2. Vědecky zvolit, trénovat a rozvíjet každého zaměstnance je lepší než je nechat, aby se v oboru zdokonalovali sami.
  3. Poskytnout podrobné instrukce a dozor nad každým pracovníkem při vykonávání jeho úkolu.
  4. Rozdělit práci téměř rovným dílem mezi manažery a zaměstnance tak, aby manažeři aplikovali vědecké principy managementu na plánování práce a pracovníci skutečně vykonávali tyto úkoly.

Zásady byly publikovány v Taylorově knize Principles of Scientific Management vydané v r. 1911.