Kvakeři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
George Fox, zakladatel kvakerů

Kvakeři (z angl. Quakers), oficiální název Společnost přátel (angl.: Religious Society of Friends) je náboženské hnutí vycházející z křesťanství založené Georgem Foxem v polovině 17. století v Anglii.

Jméno quaker (tj. třesoucí se) je odvozeno od určitého třasu před mocí Ducha svatého při jejich bohoslužbách. Je to původně hanlivá přezdívka, která se ale ujala i mezi nimi samými, oficiální název je Religious Society of Friends (Náboženská společnost přátel).

Vznikli během anglické revoluce někdy kolem roku 1650, ale po roce 1660, v době, kdy byli v Anglii pronásledováni, se přesunuli i do Severní Ameriky, kde založili pod vedením Williama Penna kvakerskou kolonii v Pennsylvánii.

Věří, že Bůh působí v člověku skrze vnitřní osvícení. Protože kladou důraz na důležitost osobní duchovní zkušenosti, nevytvořili nikdy žádnou centrálně danou věrouku. Bibli mají sice ve vážnosti, ale není pro ně dogmatem, ale spíše záznamem o zkušenosti našich předchůdců, přičemž naším úkolem není hledat jeho nejpřesnější výklad, ale stejný zdroj zkušenosti za tím textem. Nemají kněze, scházejí se v tichu a čekají na Boha, až skrze někoho z nich promluví. Jsou organizováni směrem zdola, odmítají hlasování a rozhodnutí zaujímají na základě všeobecné shody, kdy každý účastník setkání má právo veta. Věří, že skutečná víra se musí projevit v praxi – odtud jejich principy náboženské, morální a společenské. Kvakeři neuznávají autoritu státu, odmítají přísahu a vojenskou službu, ale vystupují také proti rasismu, sociálnímu útisku a jsou aktivní v mírovém hnutí.

V roce 1947 kvakeři získali Nobelovu cenu míru. Jde o jediný případ v dějinách, kdy toto ocenění získala náboženská organizace jako celek, přestože jednotlivé náboženské osobnosti i sekulární organizace tuto cenu získávají poměrně často.

V České republice žije několik desítek kvakerů, kteří se scházejí k bohoslužebným setkáním v Praze a v Plzni.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.kvakeri.cz - Stránky českých kvakerů