Kvakeři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
George Fox, zakladatel kvakerů

Kvakeři (z angl. Quakers), oficiální název Společnost přátel (angl.: Religious Society of Friends) je náboženské hnutí vycházející z křesťanství založené Georgem Foxem v polovině 17. století v Anglii.

Jméno quaker (tj. třesoucí se) je odvozeno od určitého třasu před mocí Ducha svatého při jejich bohoslužbách. Je to původně hanlivá přezdívka, která se ale ujala i mezi nimi samými, oficiální název je Religious Society of Friends (Náboženská společnost přátel).

Vznikli během anglické revoluce někdy kolem roku 1650, ale po roce 1660, v době, kdy byli v Anglii pronásledováni, se přesunuli do Severní Ameriky, kde založili pod vedením Williama Penna kvakerskou kolonii v Pennsylvánii.

Věří, že Bůh působí v člověku skrze vnitřní osvícení. Nějaké závazné a pevně dané věrouky se nedrží. Bibli mají sice ve vážnosti, ale není pro ně dogmatem a výklad Bible se řídí právě oním vnitřním světlem každého jednotlivce. Nemají kněze, ale čekají na Boha, až skrze někoho z nich promluví. Mají demokratické zřízení. Věří, že skutečná víra se musí projevit v praxi – odtud jejich principy náboženské, morální a společenské. Kvakeři neuznávají autoritu státu, odmítají přísahu a vojenskou službu, ale vystupují také proti rasismu, sociálnímu útisku a jsou aktivní v mírovém hnutí.

V roce 1947 kvakeři získali Nobelovu cenu míru. Jde o jediný případ v dějinách, kdy toto ocenění získala náboženská organizace jako celek, přestože jednotlivé náboženské osobnosti i sekulární organizace tuto cenu získávají poměrně často.

V České republice žije několik desítek kvakerů, kteří se scházejí k bohoslužebným setkáním v Praze.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

http://www.kvakeri.cz - Stránky českých kvakerů