William Penn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
William Penn
Narození 14. října 1644
Londýn
Úmrtí 30. července 1718 (ve věku 73 let)
Berkshire
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Alma mater Christ Church
Povolání filosof, podnikatel a teolog
Ocenění člen Královské společnosti
čestný občan Spojených států amerických
Manžel(ka) Hannah Callowhill Penn
Děti Richard Penn, John Penn, Thomas Penn a William Penn
Rodiče William Penn
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Penn (14. října 1644 Londýn - 30. července 1718 Berkshire) byl kvakerský vůdce, bojovník za svobodu vyznání a zakladatel Pensylvánie.

William Penn byl synem anglického admirála a politika téhož jména. William Penn starší (1621–1670) zasedal po deset let v Dolní sněmovně. Král Karel II. mu dlužil velkou sumu peněz. Dluh splatil tím, že Pennovi mladšímu, který se stal kvakerem, dal do správy velké území v Americe. Ten ho chtěl na­zvat Sylvania, ale král navrhl, aby se jmenoval Penn-Sylvania. Pensylvánie se stala útočištěm kvakerů a ostrovem náboženské tolerance mezi ostatními koloniemi.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Roku 1693 napsal esej o udržení míru v Evropě: An Essay Towards the Present and Future Peace for Europe (Esej o současném a budoucím míru v Evropě). V ní navrhl zřízení evropského parlamentu se státy zastoupenými podle velikosti, který by rozhodoval tříčtvrtinovou většinou, a to pouze o záležitostech míru a bezpečnosti; rozhodnutí by mohla být vynucena vojensky.[2]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Pennovou první ženou byla Gulielmas Marias Posthumas Springetts (1644–1696). Měli spolu osm dětí, tři syny a pět dcer. Dva roky po smrti své první ženy se oženil podruhé, s Hannah Margaret Callowhill (1671–1726). Hannah bylo 25 let a Pennovi 52. Během dvanácti let se jim narodilo dalších osm dětí (první dvě zemřely v útlém dětském věku).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kvakeři aneb Naši bližní, Přátelé [online]. Kvakeri.cz. Dostupné online.  
  2. VEBER, Václav. Dějiny sjednocené Evropy. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2004. 645 s. ISBN 80-7106-663-X. Kapitola 4. Barokní a osvícenská Evropa, s. 89.