České země

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

České země (možno psát jak s velkým, tak malým počátečním písmenem,[1] jazyková příručka preferuje malé[2]) je pomocný historicko-geografický termín, který je používán zejména v historickém kontextu jako označení pro Česko.

V období od středověku se českými zeměmi rozumí země Koruny české (země podřízené českému králi) v závislosti na územních a politických změnách: České království, Moravské markrabství, od 14. století slezská knížectví (od roku 1742 jen menší část), po většinu doby do Třicetileté války[3] též Lužice. Současně se však pro státečky ve Slezsku používá termín přidružené země, protože nebyly přímou součástí Koruny (pouze lenní závislost). Ve vztahu k době vlády Lucemburků, kdy byly ke Koruně přičleněny země českému prostředí vzdálené (např. Lucembursko, Braniborsko), se jako české země obvykle označuje pouze jádro korunních zemí. Moravská a zbytky slezských území byly v průběhu historie několikrát sloučeny do Moravskoslezské země.

Po zániku monarchie a vzniku Československa se českými zeměmi rozuměly tři země: Čechy, Morava a česká část Slezska (Morava a České Slezsko byly od roku 1928 do roku 1948 opět spojeny do Moravskoslezské země). Po zániku zemského zřízení se pomocí označení „české země“ vymezovaly kraje nespadající pod působnost Slovenské národní rady. S blížící se federalizací Československa a zejména pak v souvislosti s jeho zánikem nad tímto historizujícím označením převážilo po jistých kontroverzích synonymní označení Česko[2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. země, Internetová jazyková příručka, Ústav pro jazyk český AVČR, naposledy změněno 9. listopadu 2008
  2. a b Česko, Internetová jazyková příručka, Ústav pro jazyk český AVČR
  3. Dle anglické a německé verze článku.

Související články[editovat | editovat zdroj]