Elisabeth Abeggová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elisabeth Abeggová
Narození 3. března 1882
Štrasburk
Úmrtí 8. srpna 1974 (ve věku 92 let)
Berlín
Alma mater Lipská univerzita
Ocenění Spravedlivý mezi národy
Kříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska v berlínské městské části Tempelhof, ulice Tempelhofer Damm č. 56

Elisabeth Abeggová, nepřechýleně Elisabeth Abegg (3. března 1882 Štrasburk8. srpna 1974 Berlín), byla německá učitelka a členka německého protinacistického odboje.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla kvakerka a promovaná pedagožka (s akademickým titulem Dr. phil.), která vyučovala dějepis na Luisenoberlyceum v městské části Berlín-Střed (Berlin-Mitte). V roce 1935 musela z této školy odejít pro nepřátelský postoj k nacionálně-socialistickému režimu. Poté byla za trest přeřazena na Rückertovo gymnázium v městské části Schöneberg. V roce 1941 byla udána a poslána do penze.

V roce 1942 začala za pomoci příbuzných, hlavně své sestry Julie Abeggové, dále též přátel, kvakerských souvěrců a bývalých žáků skrývat Židy před pronásledováním a deportacemi. Vytvořila rozsáhlou podzemní organizaci pokrývající Berlín a jeho okolí, Východní PruskoAlsasko, která ukrývala Židy a zásobovala je. Řada Židů, zejména dětí, našla dočasné útočiště v jejím vlastním domě, na provoz své organizace obětovala veškeré své úspory i rodinné cennosti.

Po skončení druhé světové války pracovala opět ve školství. V roce 1967 ji izraelská organizace Jad vašem prohlásila za spravedlivou mezi národy.[1] V Berlíně na ni upomíná pamětní deska v ulici Tempelhofer Damm na domě č. 56. V berlínské čtvrti Berlín-Střed je po ní nazvána jedna ulice (Elisabeth-Abegg-Strasse).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]