YMCA

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o křesťanském sdružení. O písničce pojednává článek YMCA (píseň).

YMCA (Young Men's Christian Associationkřesťanské sdružení mladých mužů) je nejstarší a největší celosvětovou mládežnickou organizací na světě. Má 40 milionů členů ve 124 zemích světa. Je sice založena na křesťanských principech, klade si ale za úkol být k dispozici pro všechny mladé lidí bez ohledu na náboženství a při tom nevykonávat cílenou misionářskou činnost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizaci založil v roce 1844 George Williams, 23letý obchodní příručí z Anglie. Jejím cílem byla křesťanská pomoc mladým lidem „ztraceným“ v přeindustrializovaném a odlidštěném prostředí anglických měst. V roce 1855 vzniká v Londýně i dívčí obdoba chlapecké YMKY – YWCA (Young Women's Christian Association). V roce 1894 měla již YMCA přes 500 000 členů ve 34 zemích. V témže roce byl Williams královnou Viktorií povýšen do rytířského stavu a městská rada Londýna jej za jeho životní dílo jmenovala čestným občanem města.

V Československu[editovat | editovat zdroj]

Pamětní deska ve vestibulu paláce YMCA

U nás YMCA působila od druhé poloviny 19. století pod názvem „Křesťanský spolek mladíků“ nebo „Křesťanská sdružení mládeže“.

Několik let fungovala už jako YMCA v rámci Čs. legií v Rusku. Po vytvoření Československa se prosadila u naší armády i mezi vysokoškoláky. V armádě YMCA zajišťovala tzv. vojenská zátiší v 39 posádkách, v univerzitních městech spoluvytvářela Studentské domovy. Protože na naši armádu vytvářela tlak Francie, byla v ní v roce 1921 činnost anglo-americké YMCA zastavena.

V civilním sektoru však YMCA činnost rozšířila. Dcera prezidenta republiky Alice Masaryková podnítila v roce 1921 založení československých odnoží organizací YMCA a YWCA.[1] Bylo to také díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa: T. G. Masaryka, Václava M. Havla (tehdejšího prezidenta pražského Rotary klubu) a dalších. V Praze, Brně a Bratislavě vybudovala rekreační střediska. V 14 městech Československa zajišťovala civilní práci. YMCA i YWCA se v 1. republice zasloužily o rozvoj odbíjené a košíkové, později i dalších sportů. Obě organizace měly u nás před II. světovou válkou zhruba 20 000 členů.[2]

V roce 1951 byla komunistickým režimem nucena svoji činnost ukončit a svoji činnost obnovila až v roce 1990 po změně režimu.

Česká YMCA[editovat | editovat zdroj]

Česká YMCA byla ustanovena v roce 1992 pod registrovaným názvem YMCA v České republice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKOVAJSA, Marek. Občanský sektor. Praha : Portál, 2010. ISBN 979-80-7367-681-0. Kapitola Česká organizovaná občanská společnost ve 20. století, s. 55.  
  2. KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha : Olympia, 1986. Kapitola Československé sportovní hnutí, s. 142.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]