Nathan Söderblom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nathan Söderblom
Narození 15. ledna 1866
Trönö
Úmrtí 12. července 1931 (ve věku 65 let)
Uppsala
Místo odpočinku Katedrála Uppsala
Alma mater Uppsalská univerzita
Povolání kněz, historik, teolog, duchovní a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatelé Lipská univerzita
Švédská církev
Uppsalská univerzita
Ocenění Nobelova cena za mír (1930)
Manžel(ka) Anna Söderblom (od 1894)
Děti Helge Söderblom, Sven Söderblom, Staffan Söderblom a Jon Olof Söderblom
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lars Olof Jonathan Söderblom (15. ledna 186612. července 1931) byl švédský, evangelický teolog, částečně také religionista, arcibiskup v Uppsale a nositel Nobelovy ceny míru. Je představitelem moderní protestantské teologie. Zabýval se dějinami náboženství se zaměřením na mazdaismus a staroíránské náboženství.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Trönö. Jeho otec byl evangelickým duchovním. Když ukončil střední školu, začal navštěvovat roku 1883 univerzitu v Uppsale. Tři roky na to zde ukončil studium filozofie a roku 1892 dovršil studium teologie. Jakmile opustil školu, byl vysvěcen na luteránského kněze. Od roku 1894 pracoval na švédském velvyslanectví v Paříži, kde dále studoval. Ve Francii se potkal s protestantem Augustem Sabatierem, který měl na Söderbloma značný vliv.

Roku 1901 završil své studium rigorózní prací o mazdaistických představách eschatologie. Díky této práci byl ještě téhož roku povolán zpět do Uppsaly na tamější univerzitu, aby učil coby profesor dějin náboženství na speciální katedře tzv. teologické propedeutiky.

V roce 1912 mu bylo nabídnuto místo profesora dějin náboženství na Lipské univerzitě. Söderblom tuto nabídku přijal a rok na to zde vydal své nejvýznamnější religionistické dílo Natürliche Theologie und allgemeine Religionsgeschichte. Roku 1914 je jmenován arcibiskupem v Uppsale, tudíž na univerzitě končí. Roku 1930 dostává Nobelovu cenu míru a o rok později umírá.

Typologická metoda[editovat | editovat zdroj]

Söderblomova šíře zájmu o náboženství byl velmi rozsáhlý, avšak nejvíce vynikal znalostmi z oblasti mazdaismu. Je také autorem vlastní verze o původu náboženství, kterou vidí ve třech na sobě nezávislých prvcích:

Toto jsou tři možnosti, jak poznat existenci boha. Söderblom dále rozeznává tři typy náboženství:

  • národní náboženství
  • mysticismus nekonečna
  • prorocké zjevení

Teologie a církev[editovat | editovat zdroj]

Söderblom byl velkým znalcem a propagátorem ekumenismu a stoupencem teologického směru „evangelické katolicity“. Jako uppsalský arcibiskup r. 1928 vysvětil v apoštolské posloupnosti (kterou si Švédská církev nárokuje) slovenské evangelické biskupy Juraja Janošku a Dušana Fajnora.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Heller, Jan; Mrázek, Milan: Nástin religionistiky, (Praha: Kalich 2004).
  • Horyna, Břetislav; Pavlincová, Helena: Dějiny religionistiky (Olomouc: Olomouc, 2001).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]