Řád tří hvězd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád tří hvězd
Triju Zvaigžņu ordenis
Item 191 Tzo.jpg
Základní info
Aktivita: 25. března 1924
Země původu: Lotyšsko
Založil: Jānis Čakste
Motto: Per aspera ad astra
Počet tříd: 5
Stuha

Řád tří hvězd (Triju Zvaigžņu ordenis) je nejvyšší lotyšské státní vyznamenání. Uděluje se za mimořádné zásluhy ve společenské, hospodářské, kulturní, vědecké a sportovní oblasti lotyšským občanům i cizincům.

Má podobu bílého maltézského kříže, v jehož středu je umístěn modrý kruh se třemi pěticípými hvězdami, které jsou převzaty ze státního znaku a symbolizují tři historické regiony: Kuronsko, Livonsko a Latgalsko. Na rubové straně se nacházejí nápisy „Per aspera ad astra“ („Přes těžkosti ke hvězdám“) a „Latvijas Republika - 1918.g. 18.novembris“ („Lotyšská republika – 18. listopad 1918“: datum vyhlášení nezávislosti země). Řádová stužka je bleděmodrá se dvěma žlutými pruhy. Autorem návrhu je výtvarník Gustavs Šķilters.

Řád založil roku 1924 prezident Jānis Čakste jako první civilní vyznamenání v zemi, připomínající zásluhy za lotyšskou nezávislost, a uděloval se do roku 1940, kdy bylo Lotyšsko anektováno Sovětským svazem, obnoven byl v roce 1994. Řád má pět stupňů (komandér velkého kříže, velkodůstojník, komandér, důstojník a rytíř) a tři stupně čestných medailí (pozlacená, stříbrná a bronzová) opatřených na rubu nápisem „Par Tēviju“ („Za vlast“). K nejvyšším stupňům patří také řetěz a deseticípá hvězda.

Českým držitelem řádu jsou lettonisté Radegast Parolek (ve stupni komandér, 1997) a Pavel Štoll (ve stupni důstojník, 2001)[1]. Komandérem velkého kříže byl Václav Havel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Triju Zvaigžņu ordeņa dome nolēma apbalvot ar I šķiras Triju Zvaigžņu ordeni ar ordeņa ķēdi Somijas Republikas prezidenti Tarju Halonenu.... www.president.lv [online]. Stránky lotyšského prezidenta [cit. 2019-01-04]. Dostupné online. (lotyšsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]