Uppsala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o Uppsale, městě ve Švédsku. Další významy jsou uvedeny na stránce Uppsala (rozcestník).
Možná hledáte: Upsala - více významů.
Uppsala
Domkyrkan i Uppsalas stadsbild.jpg
Uppsala – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Uppsala
Red pog.svg
Uppsala
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 140 454 (2010)
Správa
Telefonní předvolba 018
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uppsala je město ve Švédsku, hlavní město kraje, komuny a historické provincie stejného jména. Leží asi 70 km severně od hlavního města Stockholmu. Městem protéká malá řeka Fyrisån, která se na jih od města vlévá do jezera Mälaren. V roce 2016 mělo město 152 617 obyvatel[1], je 4. největším městem v zemi[2].

Uppsala je sídlem arcibiskupa a luteránské arcidiecéze. Je tu i uppsalská univerzita, s rokem založení 1477 je to nejstarší severoevropská univerzita. Z firem tu má sídlo například MySQL AB, vývojář oblíbeného databázového systému (nyní vlastněný Oracle Corporation). Ve městě se narodilo nebo zde studovalo mnoho známých vědců a osobností (viz níže).

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází známá katedrála, která je vysoká 118,70 metru, hlavní univerzitní budova poblíž katedrály je vystavěna v renesančním stylu, dále pak hrad, pocházející ze 16. století, který nechal vybudovat Gustav Vasa a také univerzitní knihovna - Carolina Rediviva, kde je vystavena tzv. Stříbrná bible, která se poprvé do Švédska dostala z Prahy.

Osobnosti spjaté s městem[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Landareal per tätort, folkmängd och invånare per kvadratkilometer. Vart femte år 1960 - 2016-Statistikdatabasen. Statistikdatabasen. . Dostupné online [cit. 2017-07-22].  
  2. Tätorter 2010 [online]. [cit. 2017-07-22]. Dostupné online.