Bachelor of Business Administration

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bachelor of Business Administration (zkratky nejčastěji BBA nebo někdy také B.B.A.) je akademický titul. V doslovném českém překladu se jedná o studium bakaláře v oboru obchodní administrativa. Jde o vysokoškolský bakalářský studijní program, který se používá hlavně v anglosaském světě. Po úspěšném ukončení studia BBA získává student titul BBA. Navazujícím titulem pak bývá titul MBA – neboli Masters of Business Administration. Tituly BBA a MBA by se daly přirovnat k českým titulům Bc. a Mgr. v oboru obchodní administrativa.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Úspěšní absolventi programu získávají akademický titul BBA (uvádí se za jménem jako většina anglosaských titulů) a příslušný diplom, popř. certifikát

Akademický titul BBA uděluje akademická instituce (univerzita) ve své zemi dle příslušných zákonů. V České republice, pokud je titul BBA udělován jako akademický titul (obdoba řádného vysokoškolského studia), potom česká škola musí mít akreditaci od zahraniční vzdělávací instituce, která má řádnou akreditaci ve své zemi. Typický akademický titul BBA je možné získat na University of New York in Prague. Pokud je však v České republice titul BBA udělován českou univerzitou, potom nemá povahu akademického titulu, ale titulu profesního.

Udělování profesních titulů není upraveno zákonem, nejedná se o řádné vysokoškolské vzdělání, ale o jistý druh profesní nástavby - kurzu. Profesní tituly nepodléhají žádné akreditaci, nebo kontrole ze strany státního dozoru a proto kvalita poskytovaného vzdělání může být zpochybněna. Zejména profesní však umožňuje dále studovat některý z dalších MBA programů těm uchazečům, kteří nesplňují podmínku ukončeného vysokoškolského vzdělání, nebo nemohou doložit dostatečnou praxi v řídící (manažerské) pozici.

Akreditace[editovat | editovat zdroj]

Studium BBA a MBA není zahrnuto do systému vysokoškolského studia v České republice a titul BBA získaný na některé vzdělávací instituci v ČR principiálně není možné nostrifikovat. Výjimkou může být pouze denní studium BBA na vysoké škole v zahraničí, kdy se posoudí, zda jeho studium odpovídá studiu potřebnému k získání obdobného titulu v České republice, tedy bakaláře ekonomie. Neexistuje žádná zastřešující akreditační asociace, protože každý stát, obdobně jako ČR, při nostrifikaci posuzuje konkrétní zahraniční studium BBA nebo MBA.

Mezinárodní akreditace, např. americká AACSB, britská AMBA a bruselská EFMD, která uděluje akreditaci European Quality Improvement System (EQUIS), jsou jedním z ukazatelů kvality programů BBA a MBA a škol.

Vzdělávací instituce[editovat | editovat zdroj]

V České republice v současné době je možno v Česku studovat BBA a MBA zhruba na dvou desítkách jak soukromých vysokých škol[1], tak i na školách veřejných. Průměrná výše poplatků za studium MBA v ČR se pohybuje přibližně mezi 40 000 až 200 000 Kč za akademický rok. V ČR se výuka provádí nejčastěji v jazyce českém popř. v jeho kombinaci s angličtinou, méně často výhradně v angličtině nebo španělštinou. Nejběžnější formou studia BBA a MBA České republice kombinované studium při zaměstnání, které je v průměru dvouleté. Denní studium bývá zpravidla o půl až jeden rok kratší. Studium je zpravidla ukončeno závěrečnou ústní zkouškou spolu s obhajobou závěrečné (disertační) práce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BBA - seznam škol [online]. www.jobs.cz [cit. 2016-02-03]. Dostupné online.