Společenské vědy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Společenské vědy jsou obecně vědy zabývající se člověkem a společností. Na rozdíl od přírodních věd nejsou důsledně exaktní, umožňují vstupovat subjektu do pozorování. Tento vstup subjektu je však mnohdy žádoucí a jediný možný, protože mnohdy je předmětem společenských věd nějaká stránka subjektu. V českém prostředí jsou společenské vědy pojímány více objektivně a jsou proto oddělovány od věd humanitních,[1][2] které se zaobírají více subjektivními duchovními procesy. Vést jednoznačnou dělící čáru mezi humanitními a společenskými vědami lze však i tak velice obtížně, nicméně zpravidla se uvádí, že společenské vědy jsou charakteristické vyšším stupněm kvantifikace a využíváním obvyklých vědeckých metod, např. experimentu, zatímco humanitní vědy mají spíše analytický charakter.

V České republice se výuce společenských věd speciálně věnuje Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy nebo Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity.

Seznam společenských věd[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sdělení ČSÚ č. 348/2015 Sb., o zavedení Klasifikace oborů vzdělání. Dostupné online.
  2. Klasifikace oborů vzdělání (CZ-ISCED-F 2013) [online]. Český statistický úřad, rev. 2015-12-29 [cit. 2016-06-30]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RISJORD, M. W., Philosophy of Social Science : a contemporary introduction. London: Routlege 2014