Genderová studia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o vědním oboru. O české neziskové organizaci pojednává článek Gender Studies.

Genderová studia (z anglického, též používaného gender studies) je mezioborová vědní a studijní disciplína zkoumající kulturně vzniklé rozdíly mezi muži a ženami, tzv. gender.

Středem zájmu studia je genderová identita a genderově diferencovaná reprezentace. Disciplína se zabývá především různými podobami a proměnami mužství a ženství, jejich vzájemnými mocenskými dynamikami, zejména pak strukturami diskriminace na základě pohlaví.[1] Zahrnuje tedy ženská studia (se zájmem o ženy, feminismus, gender a politiku), mužská studia (se zájmem o muže, maskulinismus, gender a politiku) a LGBT či queer studia. Někdy se s nimi pojí i studium sexuality. Genderová studia zkoumají předmět svého zájmu mimo jiné v oblastech literatury, lingvistiky, historie, politologie, sociologie, antropologie, kinematografie, mediálních studií, vývojové psychologie, práva i medicíny.[2] Kromě toho se věnují také studiu rasy, etnicity, národnosti, sociálního postavení či postižení.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gender studies na anglické Wikipedii.

  1. SLOBODA, Zdeněk, IN: Rubenová, L. Studovat (nejen) homosexualitu po internetu. UKáčko [online]. 2008-06-16 [cit. 2014-01-27]. Dostupné online. 
  2. About – Center for the Study of Gender and Sexuality (CSGS) [online]. The University of Chicago [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Department of Gender Studies [online]. Indiana University (IU Bloomington) [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]