Genderová identita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Genderová identita nebo také autoidentifikace je vlastní identifikace člověka k maskulinitě, feminitě, různé kombinaci obou nebo k žádnému z uvedených genderů.[1]

Tento termín je určen pro rozlišení této psychologické asociace od fyziologických a sociologických aspektů pohlaví. Člověk se může v závislosti na situaci chovat v rámci modelů obou genderů.[2]

K vytvoření „core gender identity“ pravděpodobně přispívají sociologické i biologické faktory a dochází k němu přibližně do třetího roku života. [3] Děti jsou pak schopné se ustáleně vyjadřovat o svém genderu a vybírat si k němu příslušné aktivity a hračky [4], přestože ještě zcela nerozumí genderovému dosahu.

Transgender a transsexualita[editovat | editovat zdroj]

Lidé, kteří mají genderovou identitu odlišnou od svého pohlaví, se označují jako transgender. Tito lidé mohou upravovat svá těla, aby byla blíže jejich genderové identitě. Mohou si nechat své tělo upravit i pomocí plastické operace. Pak se nazývají transsexuálové.

Transgenderist[editovat | editovat zdroj]

Lidé, kteří mají genderovou identitu odlišnou od svého biologického pohlaví a ve většině případů žijí v opačné roli. Na základě hormonální terapie může docházet ke změnám fyzického zjevu, ale neprojevuje se touha změnit své genitálie (neoperativní transsexuálové). Změna genderu se nepojí se sexuální orientací, která se může různit. [5]

Historie pojmu[editovat | editovat zdroj]

Pojem se poprvé objevil v šedesátých letech 20. století [6] a znamenal osobní pocit ze svého pohlaví.

Již ke konci 19. století se v odborné literatuře objevuje pojem „invert“, ten označoval ženu, která odmítla tradiční roli. Takovéto chování vyžadovalo podle doktorů nápravu a bylo léčeno. [7]

Gender v jiných kulturách[editovat | editovat zdroj]

Ve spoustě jiných kultur se od pradávna objevuje i tzv. třetí pohlaví. Jsou to například některé indiánské kmeny v Severní Americe (two-spirit) nebo Indie (hidžra).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gender identity na anglické (zjednodušené) Wikipedii.

  1. „Sexual Orientation and Gender Identity Definitions“ [online]. Human Rights Campaign, [cit. 2016-11-29]. Dostupné online.  
  2. Genderová identita [online]. Gita, [cit. 2008-12-17]. Dostupné online.  
  3. KALBFLEISCH; CODY. Gender, Power, and Communication in Human Relationships. [s.l.] : Psychology Press, 1995. ISBN 0805814043.  
  4. BOLES; TATRO. Men in Transition: Theory and Therapy. [s.l.] : Plenum Press, 2013.  
  5. KŘÍŽOVÁ, Alena. „Genderová identita - základní definice, konstrukce, koncepty.“. Gender, rovné příležitosti, výzkum 2 (3): 1-2. [online]. 2001 [cit. 2016-11-21]. Dostupné online.  
  6. UNGER. Handbook of the Psychology of Women and Gender. [s.l.] : [s.n.], 2004.  
  7. PADAWER, Ruth. What's So Bad About a Boy Who Wants to Wear a Dress? [online]. The New York Times, [cit. 2016-11-28]. Dostupné online.