Ex-gay hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ex-gay hnutí se skládá z lidí a organizací, kteří spojují ty, co se buď zdržují homosexuálních vztahů nebo se snaží o eliminaci svého stávajícího homosexuálního cítění za účelem jeho nahrazení heterosexuálním cítěním a schopností navazovat heterosexuální vztahy.

Ex-gay hnutí zahrnuje osoby, kteří se dříve identifikovali jako gayové, lesby nebo bisexuálové, a už se tak neidentifikují; ti buď tvrdí, že se jim podařilo buď zcela "vyléčit" své homosexuální sklony, případně je potlačit sexuální abstinencí.

Hnutí je spojeno s celou řadou skandálů, kdy byli ex-homosexuálové buď přistiženi při homosexuálním chování, ač skálopevně tvrdili, že je odmítají[1], nebo docházelo k nucenému pobytu homosexuální mládeže v ex-gay táborech, a to i navzdory vyjádření odborníků, že homosexualitu změnit nelze.

Drtivá většina odborné veřejnosti se drží globálního vědeckého konsensu, který indikuje, že homosexualita a bisexualita nejsou duševní poruchou, a že jejich nositelům nijak nebrání v tom, aby mohli být plně sociálně začleňováni. Z tohoto důvodu také lékařská veřejnost odrazuje jednotlivce od snah měnit svou sexuální orientaci na heterosexuální s tím, že takové jsou takové procedury nejen bezpředmětné, ale i nebezpečné.[2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ex-gay movement na anglické Wikipedii.

  1. Ex-Ex-Gay Pride, Newsweek
  2. Just the Facts about Sexual Orientation & Youth [online]. American Psychological Association [cit. 2011-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Bachmann Silent on Allegations Her Clinic Offers Gay Conversion Therapy [online]. ABC News [cit. 2011-06-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]