Eunuch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kızlar Ağası, hlava černých eunuchů Otomanského říšského harému
Skupina eunuchů na stěně hrobky prince Žanghuai, 706 n. l.
Eunuch čínské (resp. mandžuské) dynasie Qing, začátek 20. století

Eunuch (řecky „strážce lože“; z ευνέ (euné) – postel, ἔχειν (echein) – mít v moci) je muž, který (podle běžné definice tohoto termínu) buď byl kastrován (typicky v brzkém věku – dříve, než se u něj projevily hormonální změny) nebo (podle některých starověkých textů) mu v plození potomků bránila impotence, celibát či jiná zábrana. Eunuch měl specifickou funkci v mnoha společnostech – dvořané, kastrátní pěvci, náboženští specialisté, vojáci, členové královské gardy, vládní úředníci a strážci významných žen či sluhové v harémech. Často pocházeli z řad otroků a kastraci podstupovali nedobrovolně. Kastrace z nich měla udělat spolehlivé sluhy, již mohli být blíže významným osobám, včetně panovníků, a vykonávat pro ně drobné služby (včetně např. koupání, stříhání vlasů, nošení v nosítkách, dokonce vyřizování vzkazů). V kombinaci s neexistencí vlastní rodiny a zřeknutí se věrnosti komukoli jinému než vládci samotnému bylo na eunuchy nahlíženo jako na důvěryhodné osoby[1] – funkci, kterou později plnili tajemníci a kancléři, konšelé. Eunuchy můžeme najít v starověkých a raně středověkých říších asijského kontinentu (Čína, Korea, Vietnam, Thajsko, Barma, Otomanská říše, Indický subkontinent), v Evropě pak ve starém Řecku, Římě a Byzanci. Nejstarší záznamy se o eunuchovi zmiňují v 21. století př. n. l.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Slovníkové heslo eunuch ve Wikislovníku Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž tématem jsou eunuchové

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eunuch na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky)Christine Hsu (2012-09-24). "Eunuch Study Reveals That Castration May Add 20 Years to a Man's Life". Medicaldaily.com. Retrieved 2014-04-24.
  2. (anglicky)Maekawa, Kazuya (1980). Animal and human castration in Sumer, Part II: Human castration in the Ur III period. Zinbun [Journal of the Research Institute for Humanistic Studies, Kyoto University], pp. 1–56.

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]