Lesba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol lesbismu

Lesba (nebo také lesbička) je žena s homosexuální orientací. Lesba je tedy žena, kterou citově a sexuálně přitahují osoby stejného pohlaví – ženy. Označení lesba je odvozeno z řeckého ostrova Lesbos.

Lesbismus (též někdy sapfismus) je pak označení pro lesbickou lásku, ženskou homosexualitu či pohlavní chování (v nejširším smyslu) projevující se vztahem mezi ženami.

Užití termínů[editovat | editovat zdroj]

Odvození výrazu od ostrova Lesbos souvisí se starověkou řeckou básnířkou Sapfó, která na ostrově žila v 6. stol. př. n. l. a v některých svých básních opěvuje ženské tělo a lásku mezi ženami. Ostrov se v této souvislosti stává oblíbenou turistickou destinací lesbických žen.[1] Sami obyvatelé ostrova však touto spojitostí nejsou vždy nadšeni.[2]

Mnoho lidí (včetně samotných leseb) má s označením „lesbička“ problém. Vidí v něm nevhodnou zdrobnělinu. Většina komunity se přiklání k označení „lesba“,[3] byť je „lesbička“ preferována mnohými médii. Socioložka Ciprová uvádí, že používání výrazu „lesbička“ má své zastánce i uvnitř „komunity“ – pro ty je výraz „lesba“ příliš drsný a údajně evokuje spojení lesbických žen s maskulinitou. Odpůrci zase tvrdí, že výraz „lesbička“ konotuje nezralost, nevyspělost, která se může pojit i s nejistotou ohledně své identity, a také odráží patriarchální jazykovou dominanci, kdy zdrobnělé je roztomilé, malicherné, nedůležité, dětské.[4]

Známé lesby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. tom. Česko má první katalog zájezdů pro gaye a lesby. Je teprve třetí v Evropě [online]. iDnes.cz, 2010-03-16 [cit. 2010-04-24]. Dostupné online. (česky) 
  2. Ostrov Lesbos se chce soudit s řeckými lesbičkami [online]. Novinky.cz, 2008-05-04 [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. (česky) 
  3. http://www.dzamilastehlikova.cz/8379/201/clanek/tema---lesby-nebo-lesbicky/
  4. CIPROVÁ, Kristýna. Reprodukční a sexuální práva: Proměny postavení LGBT „komunity“. In: SOKAČOVÁ, Linda. Gender a demokracie: 1989-2009. Praha: Gender Studies, 2009. Dostupné online. ISBN 80-86520-64-1. S. 74-81. (česky)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]