Eva Brunneová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Brunneová
Eva Brunne.jpg
Narození 7. března 1954 (64 let)
Malmö
Alma mater Lundská univerzita
Politická strana Sociální demokraté
Funkce biskup (od 2009)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eva Brunne (* 7. března 1954, Malmö), celým jménem Gerd Eva Cecilia Brunne je duchovní švédské církve. V roce 2009 se stala stockholmskou biskupkou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bruenneová se narodila a vyrůstala v Malmö. Studovala teologii na univerzitě v Lundu a vysvěcena byla roku 1978. Svou kněžskou službu započala v lundské diecézi (zahrnující švédské nejjižnější provincie - Blekinge a Scania). První rok strávila v Karlskrona, Blekinge. Roku 1980 se stala generální tajemnicí Švédského křesťanského studentského hnutí a přestěhovala se do Stokholmu. Před přijetím funkce farářky v sundbyberské farnosti působila jako univerzitní kaplanka a biskupská poradkyně. Po osmi letech farářské služby v Sundbybergu strávila dalších osm let ve Flemingsbergu. V roce 2000 se stala hlavou huddinského a botkyrkaského děkanství, tuto funkci zastávala do roku 2006.[1] 26. května 2009 byla zvolena stockholmskou biskupkou. Je první otevřeně lesbická biskupka na světě a první biskupka švédské církve žijící v homosexuálním registrovaném partnerství. Brunneová vyhrála volbu 413 hlasy ku 365 hlasům.

Vysvěcena na biskupku byla 8. listopadu v uppsalské katedrále arcibiskupem uppsalským Andersem Wejrydem za přítomnosti krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie. Pět anglikánských biskupů, včetně arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse odmítlo pozvání na ceremoniál.

Biskupským heslem Evy Brunneové je: „Nedělat rozdíly mezi lidmi" (Jakub 2,1)

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Brunneová žije od roku 2001 v registrovaném partnerství s Gunillou Lindénovou, která je také duchovní švédské církve. Mají syna. Jejich partnerství obdrželo církevní požehnání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bishop Eva Brunne. www.svenskakyrkan.se [online]. [cit. 2016-07-11]. Dostupné online.