Prague Pride

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Průvod z Národní třídy směrem na most Legií, rok 2011
Jeden z alegorických vozů, rok 2012
Prague Pride 2013, ulice Na příkopě
Průvod v roce 2014 při přechodu Čechova mostu
Průvod na Čechově mostě v roce 2015
Průvod na Čechově mostě, rok 2016

Prague Pride je festival gay hrdosti, pořádaný v Praze od roku 2011, a to každoročně vždy v polovině srpna, po dobu asi jednoho týdne.

Program a organizace[editovat | editovat zdroj]

V rámci festivalu se konají desítky kulturních, sportovních a společenských akcí. Jejich vyvrcholením je „průvod hrdosti“ neboli „duhový průvod“. Průvodu se tradičně účastní kolem desítky alegorických vozů (od roku 2012), vypravovaných různými gay kluby, a řada lidí v extravagantně pojatých kostýmech a převlecích anebo s pomalovanými těly, výrazná většina účastníků má běžné civilní oblečení. Mnozí účastníci nesou doplňky v barvách duhové vlajky, transparenty s různými hesly, karikaturami apod. Festival se deklaruje jako nepolitický a neideologický. Někteří jeho oponenti jej však označují za propagaci tzv. homosexualistické ideologie.

Festival organizuje stejnojmenná nezisková organizace Prague Pride. Ředitelem organizačního týmu prvních tří ročníků byl Czeslaw Walek, výkonnou ředitelkou festivalu je od čtvrtého ročníku Kateřina Saparová. Pro rok 2018 se vedení festivalu ujal Ondřej Plešmíd.

Společenské přijetí[editovat | editovat zdroj]

Média obvykle sledují, kteří politici, diplomati, umělci, náboženští představitelé a jiné osobnosti veřejného života festival a obzvlášť průvod podpořili či nad ním dokonce převzali záštitu, a kdo se k němu naopak vyjadřuje negativně nebo proti němu protestuje.

Nad prvními třemi ročníky převzali záštitu primátoři hlavního města Prahy z pravicových stran, nad prvním ročníkem i starosta Prahy 1, nad třetím pak starostka Prahy 2. Podporu veřejně vyjádřili jednotliví politici z levicových stran. Festivalu každoročně vyjadřuje podporu i řada velvyslanectví zemí západní Evropy, USA či Kanady.

Proti festivalu a průvodu tradičně protestují křesťanští konzervativci, zastoupení zejména Akcí D.O.S.T. a Mladými křesťanskými demokraty. Ti ve stejný den jako protiakci pořádají Pochod pro rodinu, a to s podporou některých církevních představitelů, politiků KDU-ČSL ad. Proti prvnímu ročníku svolala protestní akci též krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Např. protestní demonstrace proti pochodu Prague Pride v srpnu 2016 byla pražskou radnicí zakázána.[1]

První ročník Prague Pride významně zpopularizoval vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek, který akci označil za „nátlakovou akci homosexuálů“ a homosexuály za „devianty“. V mediálním prostoru se jeho postoje zastal i prezident Václav Klaus, který varoval před ideologií homosexualismu. Jeho prezidentský nástupce Miloš Zeman se v roce 2012 ještě jako kandidát zúčastnil politické debaty pořádané Prague Pride a o rok později zachoval k průvodu neutrální postoj.

Příznivci akci prezentují jako karnevalový festival tolerance a radosti. Nesouhlasné reakce z velké části vycházejí z obecné neakceptace homosexuálů a homosexuality či její veřejné prezentace, typické v některých sociálních skupinách. Nad tento rámec bývá zpochybňován – a to i ze strany některých homosexuálů či jejich sympatizantů (typicky tzv. homoconů) – zejména karnevalový aspekt průvodu. Ten se kritikům jeví být v rozporu se snahou o společenské přijetí normality homosexuálů. Martin C. Putna takové uvažování v roce 2011 shrnul citátem Bruce Bawera: „Jediný den v roce, kdy se stydím za to, že jsem homosexuál, je den gay hrdosti.“ Spolu s ním ovšem konstatoval, že karnevalové elementy tvoří jen malou část průvodů a že se někteří účastníci nestrojí do kostýmů proto, že by tak toužili chodit v každodenním životě, ale proto, že „ke karnevalu již od středověku patří převlékání, provokování a porušování všech hranic“.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Praha zakázala protest proti letošnímu pochodu sexuálních menšin Prague Pride | Domov. Lidovky.cz [online]. 2016-04-05 [cit. 2017-05-18]. Dostupné online. 
  2. PUTNA, Martin C. PUTNA: Hrdost, stud a karneval. lidovky.cz [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]