Prague Pride

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Průvod z Národní třídy směrem na most Legií, rok 2011
Jeden z alegorických vozů, rok 2012
Prague Pride 2013, ulice Na příkopě
Průvod v roce 2014 při přechodu Čechova mostu
Průvod na Čechově mostě v roce 2015
Průvod na Čechově mostě, rok 2016

Prague Pride je festival gay hrdosti, pořádaný v Praze od roku 2011, a to každoročně vždy v polovině srpna, po dobu asi jednoho týdne.

Program a organizace[editovat | editovat zdroj]

V rámci festivalu se konají desítky kulturních, sportovních a společenských akcí. Jejich vyvrcholením je „průvod hrdosti“ neboli „duhový průvod“. Průvodu se tradičně účastní kolem desítky alegorických vozů (od roku 2012), vypravovaných různými gay kluby, a řada lidí v extravagantně pojatých kostýmech a převlecích anebo s pomalovanými těly, ale výrazná většina účastníků má běžné civilní oblečení. Mnozí účastníci nesou doplňky v barvách duhové vlajky, transparenty s různými hesly, karikaturami apod. Festival se deklaruje jako nepolitický a neideologický. Někteří jeho oponenti jej však označují za propagaci tzv. homosexualistické ideologie.

Festival organizuje stejnojmenná nezisková organizace Prague Pride. Ředitelem organizačního týmu prvních tří ročníků byl Czeslaw Walek, který je v současné době[kdy?] ředitelem neziskové organizace Prague Pride, výkonnou ředitelkou festivalu je od roku 2018 Hana Kulhánková.

Společenské přijetí[editovat | editovat zdroj]

Média obvykle sledují, kteří politici, diplomati, umělci, náboženští představitelé a jiné osobnosti veřejného života festival a obzvlášť průvod podpořili či nad ním dokonce převzali záštitu, a kdo se k němu naopak vyjadřuje negativně nebo proti němu protestuje.

Nad prvními třemi ročníky převzali záštitu primátoři hlavního města Prahy z pravicových stran, nad prvním ročníkem i starosta Prahy 1, nad třetím pak starostka Prahy 2. Podporu veřejně vyjádřili jednotliví politici z levicových stran. Festivalu každoročně vyjadřuje podporu i řada velvyslanectví zemí západní Evropy, USA či Kanady.

Proti festivalu a průvodu tradičně protestují křesťanští konzervativci, zastoupení zejména Akcí D.O.S.T. a Mladými křesťanskými demokraty. Ti ve stejný den jako protiakci pořádají Pochod pro rodinu, a to s podporou některých církevních představitelů, politiků KDU-ČSL ad. Proti prvnímu ročníku svolala protestní akci též krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. Např. protestní demonstrace proti pochodu Prague Pride v srpnu 2016 byla pražskou radnicí zakázána.[1]

První ročník Prague Pride významně zpopularizoval vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek, který akci označil za „nátlakovou akci homosexuálů“ a homosexuály za „devianty“. V mediálním prostoru se jeho postoje zastal i prezident Václav Klaus, který varoval před ideologií homosexualismu. Jeho prezidentský nástupce Miloš Zeman se v roce 2012 ještě jako kandidát zúčastnil politické debaty pořádané Prague Pride a o rok později zachoval k průvodu neutrální postoj.

Příznivci akci prezentují jako karnevalový festival tolerance a radosti. Nesouhlasné reakce z velké části vycházejí z obecné neakceptace homosexuálů a homosexuality či její veřejné prezentace, typické v některých sociálních skupinách. Nad tento rámec bývá zpochybňován – a to i ze strany některých homosexuálů či jejich sympatizantů (typicky tzv. homoconů) – zejména karnevalový aspekt průvodu. Ten se kritikům jeví být v rozporu se snahou o společenské přijetí normality homosexuálů. Martin C. Putna takové uvažování v roce 2011 shrnul citátem Bruce Bawera: „Jediný den v roce, kdy se stydím za to, že jsem homosexuál, je den gay hrdosti.“ Spolu s ním ovšem konstatoval, že karnevalové elementy tvoří jen malou část průvodů a že se někteří účastníci nestrojí do kostýmů proto, že by tak toužili chodit v každodenním životě, ale proto, že „ke karnevalu již od středověku patří převlékání, provokování a porušování všech hranic“.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Praha zakázala protest proti letošnímu pochodu sexuálních menšin Prague Pride | Domov. Lidovky.cz [online]. 2016-04-05 [cit. 2017-05-18]. Dostupné online. 
  2. PUTNA, Martin C. PUTNA: Hrdost, stud a karneval. lidovky.cz [online]. 10. 8. 2011. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]