Queer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duhová vlajka jako jeden z používaných symbolů pro LGBTQ komunitu

Queer (zřídka též počeštěle ve fonetickém znění kvír) je zastřešující označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová.[1] V tomto významu může sloužit jako náhrada zkratky LGBT+. Pojem queer má rovněž sociopolitický význam a je většinou preferován aktivisty a aktivistkami, kteří odmítají striktní definici své genderové či sexuální identity, stejně tak jako těmi, kteří jej využívají jako výraz vzdoru proti cis- a heteronormativitě většinové kultury. Na akademickém poli může být synonymem pro obor kritických studií a teorií, které popisují a zkoumají sexuální orientace, genderové identity nebo genderová vyjádření vymykající se heteronormativním a cisnormativním normám, jejich dynamiku a vývoj. Některými lidmi je však tento termín stále považován za urážlivý, protože v angličtině byl dříve používán jako homofobní urážka ve významu podivný, zvláštní.

Queer studia[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Queer studia.

Queer studia (v angličtině queer studies) představují interdisciplinární obor založený na studiu sexuality a genderu, obvykle se zaměřením na ty, kteří vybočují ze společensky ustavovaných kategorií, tedy nejsou heteronormativní, heterosexuální a genderově binární, a na jejich kulturu. Univerzity označují tuto oblast také jako studia sexuální rozmanitosti, studia sexuality nebo LGBTQ studia.[2] Queer studia jsou dynamicky rostoucí obor, který vzešel z feministických studií.

Queer teorie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Queer teorie.

Queer teorie (v angličtině queer theory) je oblast poststrukturalistické kritické teorie, která se vyvinula na počátku 90. let z oblasti queer a feministických studií. Vzhledem k tomu, že gay a lesbická studia zaměřovala svou oblast zájmu čistě jen na homo- a heterosexuální orientace, jakožto pevně dané protipólní identity, queer teorie rozšiřuje toto zaměření tak, aby zahrnovala jakékoliv projevy sexuality nebo genderu, které spadají do normativních a deviantních kategorií. Identitu v tomto smyslu přestává chápat jako pevně danou, ale rozvolněnou, rozmanitou a fluidní. Mezioborově zkoumá dynamiku sexualit a genderů ve společnosti, jejich vývoj a vztahy.[3]

„Termín queer teorie vytvořila teoretička Teresa de Lauretis, která ho užila ve svém úvodu ke speciálnímu vydání časopisu differences (A Journal of Feminist Cultural Studies) v roce 1991. Mezi nejčastější cíle zkoumání patří společensko-kulturní konstrukce sexuálních identit (podmíněnost genderu a sexuality), otázky týkající se původu lidské sexuality, které zahrnují spory mezi dvěma stanovisky: esencialistickým (idea identity jako něčeho daného, přirozeného) a konstruktivistickým (identita je nestálá, mění se na základě kontextu), kritika heteronormativní společnosti a tak dále. Queer teorie zcela odmítá uznání identity jako něčeho stabilního, neměnného a ‚přirozeného‘, naopak identita je v jejím pojetí rozmanitá, fluidní, nestálá, přičemž inspirací pro tato tvrzení je poststrukturalistická konstrukce subjektivity.“[4]

Queer v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Termín queer se velmi často objevuje i v televizních pořadech. Některé televizní show včetně britských a amerických verzí Queer as Folk, Queer Eye For The Straight Guy, Queers a kresleného seriálu Queer Duck, používají termín „queer“ přímo ve svém názvu a jsou zaměřeny na queer komunitu a lidi, kteří se o tuto komunitu zajímají. Velká část těchto show je značně nekonformních a snaží se o komunitě informovat s velkou mírou nadsázky a humoru.[5] V Česku vysílá ČT od roku 2007 jednou týdně magazín Queer, který je určen nejen všem LGBTQ lidem, ale i všem ostatním, kteří jsou připraveni otevřeně přemýšlet a mluvit o své sexualitě, nekonformním životním stylu a jejich bližších i vzdálenějších souvislostech.[6]

Stanice Českého rozhlasu Radio Wave vysílala od roku 2007 pořad Kvér, který moderovali Filip Titlbach a Bára Šichanová.[7] V hodinovém rozhlasovém formátu dostávala prostor témata, která se týkají LGBT komunity, intimity, sexuality, ale rovněž vztahů a jejich proměn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.australianhumanitiesreview.org [online]. [cit. 2013-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-24. 
  2. Archivovaná kopie. www.unh.edu [online]. [cit. 2013-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-12. 
  3. Archivovaná kopie. www.algbtical.org [online]. [cit. 2013-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-02. 
  4. http://www.stud.cz/index.php?option=com_rokdownloads&view=file&task=download&id=68[nedostupný zdroj]
  5. Archivovaná kopie. www.algbtical.org [online]. [cit. 2013-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-03-02. 
  6. http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121061347-q/1885-co-je-q/
  7. O pořadu Kvér. Radio Wave. Dostupné online [cit. 2018-11-27]. (česky)  Archivováno 27. 11. 2018 na Wayback Machine

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DEMČIŠÁK, Ján. Kategória queer a jej analytický potenciál [PDF online]. Trnava: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Filozofická fakulta, 2015. Dostupné online. ISBN 978-80-8105-701-4.