Duhová vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Duhová vlajka

Duhová vlajka je vlajka, na jejímž vlajkovém listu jsou použity barevné pruhy připomínající duhu. Takto barevná vlajka má dlouhou tradici a používala se v mnoha odlišných kulturách. V současnosti existuje množství typů duhových vlajek lišících se počtem pruhů (barev) a jejich řazením.

Duhová vlajka a pacifismus[editovat | editovat zdroj]

Duhová vlajka s italským nápisem „PACE“ – mír

Jednu z forem duhové vlajky využívá v současnosti mezinárodní mírové hnutí. Tzv. Bandiera della Pace (italsky vlajka míru) se v roce 1961 stala symbolem italského pacifistického hnutí. Navrhl ji mírový aktivista Aldo Capitini a poprvé byla použita při pochodu 24. září 1961. V roce 2003 byla hojně použita při protestu proti válce v Iráku, kdy byla v Itálii vyvěšována z oken při akci Pace da tutti i balconi (Mír ze všech balkonů).

V této době se duhová vlajka s nápisem „PACE“ jako protiválečný symbol rozšířila také do dalších evropských států a stala se v Evropě vlajkou užívanou jak odpůrci války v Iráku, tak i odpůrci NATO. Při zasedání NATO ve Štrasburku v roce 2009 byla dokonce tato duhová vlajka ve městě zakázána, což vedlo k protestům.[1]

Duhová vlajka mírových aktivistů se od duhové vlajky gay a lesbického hnutí liší ve třech podstatných bodech:

  • Barvy jsou uspořádány v opačném pořadí, tj. odstíny modré jsou umístěny nahoře, červené dole
  • Vlajka pacifistů má sedm barev. Obsahuje nejen tmavě modrý, ale navíc i světle modrý pruh. Řazení těchto dvou modrých odstínů bývají odlišná. Po nich následuje fialový pruh, který bývá někdy nahrazen třetím odstínem modré podle toho, jaké barvy zvolil konkrétní výrobce. Nicméně regulérní řazení je světle modrá – tmavomodrá – fialová.
  • Na jedné či obou stranách vlajky je nápis „PACE“ (italsky mír), který je často nahrazován slovy „PEACE“, „PAIX“, „SHALOM“ případně jiným slovem znamenající mír v dalších jazycích.

Duhová vlajka LGBT hnutí[editovat | editovat zdroj]

Gay flag 8.svg
Původní osmibarevná vlajka vytvořená Gilbertem Bakerem (1978)

Gay flag 7.svg
Vlajka bez růžového pruhu kvůli nedostupnosti materiálu (1978–1979)

Gay Pride Flag.svg
Šestibarevná vlajka bez tyrkysového pruhu. Indigový pruh se změnil na královskou modř (1979–současnost)

Od 70. let 20. století je duhová vlajka rovněž univerzálním gay a lesbickým symbolem a postupem doby vytlačila z této pozice jiné symboly. Těmi byly růžový trojúhelník, původně určený pro označení homosexuálů v době Třetí říše, který se v 70. letech 20. století stal především v Evropě symbolem emancipace gayů a leseb. Částečně také symbol lambdy, který byl rozšířený spíše ve střední Evropě, krátce po roce 1989 i v Československu.[2] V 80. a 90. letech 20. století se duhová vlajka na úkor těchto znamení etablovala jako všeobecně známý a přijímaný symbol LGBT hnutí.

V roce 1969 se na pohřbu herečky Judy Garlandové, která byla u gayů velmi oblíbená, objevilo několik duhových vlajek. Byla to narážka na její nejslavnější píseň Over the Rainbow z filmu Čaroděj ze země Oz. Je ovšem sporné, zdali tato událost měla vliv na pozdější přijetí duhové vlajky pro gay a lesbické hnutí.

Duhovou vlajku určenou pro toto hnutí navrhl v roce 1978 americký umělec Gilbert Baker. Má symbolizovat gay a lesbickou hrdost, jakož i současně rozmanitost tohoto způsobu života. Původních osm barev mělo vyjadřovat tyto vlastnosti:

růžová – sexualita
červená – život
oranžová – zdraví
žlutá – sluneční svit
zelená – příroda
tyrkysová – umění
indigo – harmonie
fialová – duch

Pro hromadnou výrobu a prodej své vlajky se Gilbert Baker obrátil v San Franciscu na společnost Paramount Flag Company. Protože však růžovou barvu, kterou autor na vlajce použil, nebylo možno tehdy průmyslově vyrobit, musela být vlajka zredukována na sedm pruhů.

V listopadu 1978 byl zavražděn Harvey Milk, veřejně činný gay a člen městské rady San Francisca. V první výročí jeho smrti byl na jeho počest a jako znamení solidarity zorganizován vzpomínkový průvod. Organizátoři se v listopadu 1979 rozhodli v průvodu použít Bakerovu vlajku jako ústřední symbol. Aby mohly být barvy rovnoměrně rozděleny podél cesty průvodu – tři barvy po každé straně ulice – odstranil organizační výbor z vlajky další pruh (tyrkysový). Návrat k sedmi pruhům již neproběhl a na vlajce zůstalo od té doby jen šest barev.

Symbol duhy u ekologických organizací[editovat | editovat zdroj]

Loď Arctic Sunrise organizace Greenpeace

Také organizace Greenpeace zabývající se ochranou životního prostředí používá symbol duhy, obvykle ve formě pětibarevného duhového oblouku na (převážně) bílém podkladu. Také její lodě nesou tento symbol, loď Rainbow Warrior má duhu i v názvu.

Naopak česká nevládní ekologická organizace Hnutí DUHA od symbolu duhy ve svém logu upustila a od roku 2000 používá zelený kruh po vzoru světové federace ekologických organizací Přátelé Země.

Další užití duhové vlajky[editovat | editovat zdroj]

Německá selská válka[editovat | editovat zdroj]

Duhová vlajka se objevila již během Německé selské války (15241526) a její užití je spojováno s reformátorem a vůdcem sedláků Thomasem Müntzerem. Je proto často zobrazován, tak jako na pomníku v jeho rodném Stolbergu, s duhovou vlajkou v ruce.

Vlajka města Cuzco
Vlajka Mauricia

Říše Inků a město Cuzco[editovat | editovat zdroj]

Barvy duhy se vyskytovaly rovněž na vlajce Incké říše. Dodnes duhovou vlajku používá region Inka a jeho hlavní město Cuzco v Peru. Vlajka se skládá ze sedmi pruhů (barev), tedy ze stejného počtu jako má vlajka mírového hnutí, ovšem řazení barev je odlišné a podobá se naopak vlajce LGBT hnutí, která má ale pouze šest pruhů.

Vlajka židovské autonomní oblasti v Rusku

Židovská autonomní oblast v Rusku[editovat | editovat zdroj]

Židovská autonomní oblast na jihovýchodě Ruska poblíž čínských hranic používá jako vlajku též upravenou formu duhové vlajky. Tvoří ji sedm úzkých pruhů umístěných uprostřed vlajkového listu na bílém podkladě. Řazení barev je obdobné jako u vlajky homosexuálního hnutí, pouze je navíc světle modrá barva.

Vlajka svazu ICA z roku 1925

Mezinárodní aliance hospodářských družstev[editovat | editovat zdroj]

Totožný počet i řazení barev, avšak přes celý list vlajky si pro svou vlajku v roce 1925 zvolila mezinárodní organizace International Co-operative Alliance (ICA), která sdružuje hospodářská družstva v mnoha zemích světa. Svaz si vybral a používá duhu jako symbol spolupráce a jednoty. V roce 2001 se ICA rozhodla změnit svou vlajku pro snadnou záměnu s jinými duhovými vlajkami. Nyní používá na bílé vlajce stylizovanou holubici míru v barvě duhy doplněnou zkratkou svého názvu.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Regenbogenfahne na německé Wikipedii a Rainbow flag (LGBT movement) na anglické Wikipedii.

  1. (německy) Článek deníku Neue Zürcher Zeitung, 24. 3. 2009
  2. Některé gay a lesbické organizace použily slovo Lambda do svého názvu, např. Jihočeská lambda nebo M Klub Lambda
  3. (anglicky) Oficiální stránky ICA Archivováno 15. 10. 2008 na Wayback Machine

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]