Heteronormativita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Heteronormativita je termín vyjadřující názor, že jen heterosexualita je normální sexuální orientace a že každé pohlaví má v životě své přirozené role.[1]

Původ termínu[editovat | editovat zdroj]

Michael Warner použil termín v roce 1991, v jedné z prvních prací o teorii queer. Kořeny konceptu sahají k práci Gayle Rubinse zmiňujícího "pohlavní" či "genderový systém".

V sérii článků, Samuel A. Chambers volal po porozumění heteronormativitě jako konceptu zahrnujícím očekávání, požadavky a omezeních vytvořených, když je heterosexualita vzata jako společenská norma. Vytvořená původně k popisu norem namířených proti neheterosexuálům, "heteronormativita" byla začleněna do genderové i transgenderové debaty.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Kritikové heteronormativních postojů, jako Cathy J. Cohen, Michael Warner, and Lauren Berlant argumentují jejich ofenzivnosti, vytvářením sociálního stigmatu, marginalizaováním vnímáním odlišných forem sexuality a genderu, a znesnadňováním sebevyjádření když toto vyjádření nezapadá do normy. To zahrnuje Lesby, gaye, bisexuály, mezipohlavní, transgender a (LGBTQ) lidi, stejně jako jiné například rasové menšiny. Podle kritiků heteronormativní kultura "upřednostňuje heterosexualitu jako normální či přirozenou" a podporuje prostředí, kde jsou LGBTQ lidé diskriminování v manželství, daňových zákonech a zaměstnání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heteronormativity na anglické Wikipedii.

  1. ABZ.cz: slovník cizích slov

Související články[editovat | editovat zdroj]