Pansexualita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search


Pansexualita (někdy taky zvaná omnisexualita) je sexuální orientace charakterizovaná silnou přitažlivostí, romantickou láskou a/nebo sexuální touhou k lidem bez ohledu na pohlaví. To zahrnuje možnou přitažlivost k osobám, které se vymykají rozdílností rodů muž/žena odvozené od bisexuální přitažlivosti. Pansexualita je někdy také popisována jako schopnost romanticky milovat osobu bez ohledu na pohlaví. Někteří pansexuálové také tvrdí, že pohlaví je pro ně nedůležité. Slovo pansexuál je odvozeno o řeckého pan- což znamená „všechno“.

Vlajka Pansexuálů

Romantika, přitažlivost a přednosti[editovat | editovat zdroj]

Termín pansexuál je nejčastěji užíván k označení osob, které nezařazují svou sexualitu s pohlavím osoby, ale s jejich rodem. Věří, že mezi pohlavím a rodem je rozdíl – rod je sociálně pojatý stav toho být ženou či mužem, a pohlaví určuje biologickou odlišnost muže a ženy. Lidé pansexuálové mohou být přitahováni k různým způsobům romance a mohou být vzrušení různými druhy sexuálních aktů na tělesné úrovni. Někteří podotýkají, že pansexualita je mnohem přesněji popsána její úměrností: orientací na člověka nebo osobu.

Pansexualita a sex[editovat | editovat zdroj]

Mnoho lidí, kteří se označují za pansexuály, se mohou spojovat s lidmi všech sexuálních orientací, ale nemusí mít nutně zájem mít sex se všemi pohlavími a rody. Pro některé pansexuály je sex druhotný faktor, který přijde na řadu jestliže a teprve, až přijde na řadu sexuální interakce. Pansexuálové obvykle považují všechny sexuální akty za přípustné, pokud se na tom shodnou oba partneři, což zahrnuje i lehčí proudy aktivit jako je BDSM. I tak pansexuálové sami nemusí mít na těchto aktivitách vlastní zájem.

Související články[editovat | editovat zdroj]