Pansexualita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka pansexuální hrdosti

Pansexualita je sexuální orientace charakterizovaná silnou přitažlivostí, romantickou láskou a/nebo sexuální touhou k lidem bez ohledu na jejich pohlaví nebo genderovou identitu. To zahrnuje možnou přitažlivost k osobám, které se neidentifikují výlučně maskulinně či femininně, tj. vymykají se klasickému binárnímu rozdělení muž a žena (nebinární lidé), ale i k intersex, což je současně uváděno jako hlavní rozdíl mezi pansexualitou a bisexualitou.[1]

Pansexualita může být vnímána jako sexuální orientace, ale také bývá vnímána jako sexuální identita nacházející se na spektru bisexuality. Oba pohledy bývají předmětem debat v rámci LGBT komunity, zejména bisexuální komunity.[2]

Slovo pansexualita, potažmo pansexuál/ka, je utvořeno pomocí řecké předpony pan-, což znamená „všechno“.[3][4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bi, gay, pansexual: What do I call myself? [online]. Go Ask Alice!, 2015-02-26. Dostupné online. (anglicky) 
  2. EISNER, Shiri. Bi: Notes for a Bisexual Revolution. New York: Seal Press, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1580054751. S. 27–31. (anglicky) 
  3. pansexual | Origin and meaning of pansexual by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. pan- | Origin and meaning of pan- by Online Etymology Dictionary. www.etymonline.com [online]. [cit. 2019-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]