Romantická orientace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Romantická orientace je souhrnné označení všech známých romantických orientací, které jsou vzájemně rozlišeny podle zaměření romantické přitažlivosti jedinců. Nazývá se také romantickým zaměřením či preferencí. Romantická orientace jedince je definována tím, ke komu pociťuje romantickou přitažlivost s ohledem na pohlaví/gender obou potencionálních partnerů. Spolu se sexuální přitažlivostí obvykle – zejména v běžné mluvě – odkazuje také na romantické chování, které jí nejčastěji odpovídá. Obvykle bývá totožná se sexuální orientaci, ale může se od ní lišit.

Existují 4 základní kategorie romantických orientací:

  1. Přitažlivost k opačnému pohlaví/genderu – heteroromantická orientace
  2. Přitažlivost ke stejnému pohlaví/genderu – homoromantická o‏‎‏rientace
  3. Přitažlivost k různým (či všem) pohlavím/genderům – např. biromantická‏‎, panromantická‏‎,… orientace
  4. Bez romantické přitažlivosti – aromantická orientace

Romantická vs. sexuální orientace[editovat | editovat zdroj]

Romantická i sexuální orientace se obvykle vyskytují v souladu – heterosexuální jedinci jsou zároveň heteroromantičtí, homosexuální homoromantičtí, pansexuální panromantičtí atd.

Stav, kdy se tyto dva aspekty sexuality liší se nazývá zkřížená nebo také zkřížená/smíšená orientace (anglicky cross/mixed orientation).[1]

Se zkříženou orientací se lze setkat ve všech skupinách sexuálních a romantických orientací. Asi nejvíce se však v současnosti o tomto jevu hovoří v případě asexuálů či aromantiků, kde je ze své podstaty viditelnější a ve snaze šířit povědomí o těchto opomíjených orientacích také hojně probíraný. Již v minulosti byl však zkoumán v rámci ostatních sexualit pod anglickým označením Split attraction model (SAM).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Here's What It Means When Your Romantic and Sexual Orientations Are Different. Everyday Feminism [online]. 2016-07-01 [cit. 2019-06-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. What Kind Of Attraction? A History Of The Split Attraction Model. aceing history [online]. [cit. 2019-06-17]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]