Nancy Chodorowová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nancy Chodorowová
Narození21. ledna 1944 (78 let) nebo 20. ledna 1944 (78 let)
New York
Alma materRadcliffe College
Harvardova univerzita
Brandeisova univerzita
Povolánípsycholožka, spisovatelka a socioložka
ZaměstnavatelKalifornská univerzita v Berkeley
OceněníJessie Bernard Award (1979)
Guggenheimovo stipendium
Webwww.radcliffe.harvard.edu/news/radcliffe-magazine/nancy-j-chodorow-65-ri-02
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Nancy Chodorowová (* 20. ledna 1944 New York City, New York, USA) je americká feministka, teoretička genderu a psychoanalýzy.

Pokusila se uchopit dílo Sigmunda Freuda z pozic feminismu. Za tím účelem přeformulovala jeho teorii oidipovského komplexu – v něm se na výsledných procesech tvorby identity podle ní nepodílejí jen touhy a obavy dítěte, ale i touhy a obavy rodičů. Dítě v oidipovském komplexu nezvnitřní jen princip autority, jak se domníval Freud (Superego), ale i rodičovské představy o sobě – včetně představy o genderu. Gender tak je dílem spíše kultury než dítěte.

V souvislosti s oidipovským komplexem Chodorowová rovněž tvrdí, že důvodem, proč je identita žen mlhavější než identita mužů, a proč jsou ženy méně nezávislé – obě pohlaví totiž údajně prožívají proces separace a individuace se stejnou figurou, s matkou. Chlapci ovšem vnímají svou odlišnost od matky, proto si samozřejměji osvojují nezávislou identitu. Dívky naopak vnímají podobnost mezi sebou a matkou, a tak snadněji regredují k fantaziím o splynutí.

Muži mají podle ní v patriarchátu, kde je mateřská péče vyhrazena ženám, strach z matek. Proto v politické rovině prosazovala větší zapojení mužů do péče o dítě. Přílišná vázanost ženy na mateřství je podle Chodorowové také zásadním důvodem, proč v západní kultuře převládá vzorec dominantního muže a zároveň muže dehonestujícího z obranných důvodů ženu (kvůli strachu z pohlcení matkou v dětství).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FONAGY, Peter, TARGETOVÁ, Mary: Psychoanalytické teorie, Praha, Portál 2005. ISBN 80-7178-993-3

Související články[editovat | editovat zdroj]