Theodor Reik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Theodor Reik
Narození12. května 1888
Vídeň
Úmrtí31. prosince 1969 (ve věku 81 let)
New York
Místo pohřbeníWoodlawn Cemetery
Alma materVídeňská univerzita
Povolánípsycholog a psychoanalytik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pamětní deska na Reichenhaller Straße 1 v Berlíně

Theodor Reik (12. května 1888 Vídeň, Rakousko-Uhersko31. prosince 1969 New York City, New York, USA) byl rakouský psychoanalytik, jeden z prvních Freudových žáků. Jeho dizertační práce o Gustavu Flaubertovi, obhájená na Vídeňské univerzitě z roku 1912 (Utrpení svatého Antonína), byla vůbec první dizertací v historii napsanou z psychoanalytických pozic. Analyzován byl Reik Karlem Abrahamem. Zaobíral se především otázkami masochismu, kriminality a náboženství (analyzoval zejména rituály, mimo jiné troubení na šofar v synagoze). Zdůrazňoval rovněž, že psychoanalytik musí poznat svého pacienta skrze vlastní nevědomí, nikoli racionální analýzou. Jelikož vystudoval psychologii a nikoli medicínu, prosazoval tzv. laickou psychoanalýzu (tedy možnost stát se psychoanalytikem i pro lidi bez lékařského diplomu) – tu podporoval i Freud, ale v USA, kam Reik jako Žid uprchl před nacismem, nebyla nelékařská psychoanalýza uznávána a Reik musel založit vlastní instituci National Psychological Association for Psychoanalysis.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HALE, Nathan G., Jr. (1995). The rise and crisis of psychoanalysis in the United States: Freud and the Americans 1917–1985. New York: Oxford University Press.
  • NATTERSON, Joseph M. (1966). Theodor Reik: Masochism in modern man. In Franz Alexander, S. Eisensten, and Martin Grotjahn (Eds.), Psychoanalytic pioneers (pp. 249–264). New York and London: Basic.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]