Přeskočit na obsah

Jiří Pechar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
doc. PhDr. Jiří Pechar
Narození7. května 1929
Příbram
Úmrtí22. srpna 2022 (ve věku 93 let)
Praha
Povoláníestetik, filosof, literární teoretik, překladatel
Témataliterární historie, filozofie, estetika, překlad a literární tvorba
Oceněnídůstojník Řádu umění a literatury (1991)
Cena Toma Stopparda (1997)
Státní cena za literaturu a překladatelské dílo (2014)
pamětní medaile Jana Patočky (2018)
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Pechar (7. května 1929 Příbram –⁠ 22. srpna 2022)[1] byl český estetik, filozof, literární teoretik a překladatel. Jeho učitelem byl Václav Černý.

Život a dílo

[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval srovnávací historii literatury na FF UK. Do roku 1958 pracoval jako redaktor v nakladatelství ČSAV. Po propuštění z politických důvodů překládal ve svobodném povolání. Po sametové revoluci se stal vědeckým pracovníkem Filozofického ústavu ČSAV.[1]

V 60. letech napsal knihu Prostor imaginace, kde vyložil základní pojmy učení Sigmunda Freuda a aplikoval je na literární teorii. Kniha ovšem vyšla až roku 1976 v samizdatu (Edice Petlice) pod názvem Psychoanalýza a literatura, oficiálně pak roku 1992. V samizdatu rovněž vydal překlad Freudových textů o kultuře, které nebyly zařazeny do Freudových Vybraných spisů, jež vyšly v 60. a 70. letech ve Státním zdravotnickém nakladatelství.

I posléze se věnoval především literární teorii (Nad knihami a rukopisy, Dvacáté století v zrcadle literatury, Interpretace a analýza literárního díla), ale též próze (Upilované mříže), filozofickým esejům (Člověk a pravda, Být sám sebou, Problémy fenomenologie – Od Husserla k Derridovi) i poezii (Slovo v samotě). Roku 2009 vyšla jeho kniha vzpomínek Život na hraně.

  1. a b Zemřel spisovatel a překladatel Jiří Pechar, držiteli Státní ceny bylo 93 let. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2022-08-25 [cit. 2022-08-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]