Státní ceny za literaturu a za překladatelské dílo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Státní cena za literaturu a Státní cena za překladatelské dílo jsou česká literární ocenění.

Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo navazují na tradici stejnojmenného ocenění z doby první republiky založenou v roce 1920 a přerušenou rokem 1948. U obnovení ocenění stál v roce 1995 tehdejší ministr kultury Pavel Tigrid. Uděluje ji každoročně k 28. říjnu Ministerstvo kultury ČR za vynikající české literární dílo a za překlad do češtiny.

Od roku 2003 jsou spolu s těmito Státními cenami udělovány Ceny Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Počínaje rokem 2009 byla cena, udělovaná původně pro širokou oblast výtvarného umění a architektury, rozdělena na dvě samostatné ceny. Udělovány jsou tedy dvě Státní ceny a čtyři Ceny Ministerstva kultury.

Laureáti[editovat | editovat zdroj]

Státní cena za literaturu[editovat | editovat zdroj]

Státní cena za překladatelské dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jáchym Topol získal za román Citlivý člověk a za dosavadní tvorbu Státní cenu za literaturu. Aktuálně.cz. 2017-10-22. Dostupné online [cit. 2017-10-22]. (česky) 
  2. Státní cenu za literaturu obdržel spisovatel Jáchym Topol. Novinky.cz. 2017-10-22. Dostupné online [cit. 2017-10-22]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]