Sadismus a masochismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bičování je jednou ze sadomasochistických praktik

Sadismus je sexuální potěšení při způsobování bolesti jinému jedinci. Označení je odvozeno od jména francouzského spisovatele markýze de Sade.[1]

Masochismus je opak sadismu. Je to sexuální potěšení, při kterém je jedinec vzrušen bolestí, která je mu způsobována. Masochismus je pojmenován podle spisovatele Leopolda von Sacher-Masocha.

Oba jevy jsou v jistém smyslu komplementární.

Sadomasochismus je termín zobecňující chování se znaky sadismu či masochismu. Jde o pojmenování aktivity jako jevu, na rozdíl od shora uvedených pojmů, označujících chování jedince. Někteří (zejména lidé ho praktikující) ho považují za formálně nesprávný. Sadomasochismus pak považují za formu sexuální orientace, čímž míní vrozenou charakteristiku osobní sexuality. Praktiky obecně nazývané sadomasochismem obvykle spadají pod BDSM.

Sadomasochistické praktiky překračující meze obecné přijatelnosti bývají považovány za sexuální úchylku.

Klinický pohled[editovat | editovat zdroj]

V klinickém významu se pojmy sadismus a masochismus označuje spíše osobní sklon nežli konkrétní praktiky. Statistické a diagnostické manuály (DSM, MKN) řadí sadomasochismus, sadismus a masochismus mezi parafilie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DUŠEK, Karel; VEČEŘOVÁ-PROCHÁZKOVÁ, Alena. Diagnostika a terapie duševních poruch. Praha : Grada Publishing, 2010. 632 s. Dostupné online. ISBN 978-80-247-1620-6. S. 312.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]