Regrese (psychologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Regrese je jedním z nevědomých obranných mechanizmů.

Podle Freudovy teorie se osobnost skládá ze tří složek – ego, superego a id. Ego vyrovnává působení superega a idu. Pokud dojde k silnému konfliktu superega a idu, který ego nedokáže vyřešit, osobnost může reagovat některým z obranných mechanizmů.

Regrese (= latinsky propad) je jedním z nich. Jde o návrat na nějaký z již prožitých, primitivnějších stupňů mentálního vývoje (předškolní věk, mladší školní věk, puberta). Přináší sebou chování nezbedného dítěte, nebo adolescenta. To může trvat jen omezenou dobu, po které se člověk opět vrátí do normálu a regrese je tedy pouze přechodná. Pokud už člověk v tomto mentálním věku, do kterého se propadl, zůstane napořád (nebo na velmi dlouhou dobu) hovoříme o fixaci (= latinsky upevnění, ustálení).

Adult Baby[editovat | editovat zdroj]

Adult Baby je neintenzivnější forma regrese, kdy se dospělý dotyčný vrací do svého dětství a to maximálně do předškolního věku, nebo si snaží udělat nové dětství. Cílem této regrese je především návrat do dětských let, či přechod do sociální pozice malého dítětě.