Maskulinismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Maskulinismus je název pro komplex ideologií, sociálních teorií a politických hnutí, jejichž cílem je výzkum a potírání jevů, jež lze považovat za projevy a součást utlačování mužského pohlaví. Maskulinistické hnutí je velice různorodé a štěpí se na mnoho křídel a směrů – od umírněných jedinců a hnutí upozorňujících na domácí násilí páchané na mužích až po mužský šovinismus.

Na rozdíl od feminismu je maskulinismus poměrně novým hnutím, které bojuje nejen za práva mužů, ale především za nalezení jejich skutečné identity nezávisle na projektu feminismu. Velmi známými aktivisty jsou např. Robert Johnson, Joseph Pleck, Dr. Hugo de Garis nebo Warren Farrell.

Zcela zvláštní je pak hnutí mystického maskulinismu, které hledá „vnitřního“ muže a jakési hlubší vrstvy zkušenosti „být mužem“. Někdy se toto hnutí také nazývá mytopoetický a jungiánský maskulinismus nebo „expresivní mužské hnutí“ (známým guruem, který používá tento termín je Robert Bly). Mužskou prací se zde rozumí hlavně vnitřní práce na sobě a jakési psychologické poznávání sebe sama jako muže.

Cíle[editovat | editovat zdroj]

Maskulinismus usiluje o vysvobození mužů ze zažitých rolí, kvůli kterým trpí nejen ženy, ale především samotní muži. Trpí tím např. jejich zdraví, protože se od nich očekává, že budou pracovat více než ženy, nebo také jejich osobní život, když je jim odepřeno otcovství při rozvodu s argumentem, že jsou muži a o děti se neumějí starat. Zažité genderové role se vlastně nehodí ani mužům, ani ženám, ale přesto se neumějí dohodnout, jak tento stav změnit.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]