Středoevropská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Středoevropská univerzita, anglicky Central European University, CEU, je mezinárodní soukromá univerzita, kterou roku 1991 podle amerických vzorů založil a financuje George Soros. Sídlí v Budapešti a nabízí magisterské a doktorské studium v anglickém jazyce, a to v matematice, v právu, ve společenských, humanitních a ekonomických vědách.

Vstup do hlavní budovy CEU

Popis[editovat | editovat zdroj]

CEU sídlí v centru Budapešti (Nádor utca 9), blízko hlavní budovy Maďarské akademie věd. V jejím čele stojí president a rektor, nejvyšším orgánem je správní rada (Board of Trustees), senát a Akademické fórum. Univerzita má přes 1500 studentů ze 100 zemí (z toho přes 400 doktorských) a přes 300 učitelů ze 30 zemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka CEU vznikla na konferenci v Dubrovníku v roce 1989, které se kromě G. Sorose zúčastnili britští, maďarští, českoslovenští a polští filosofové a vědci. Po pádu železné opony byla roku 1991 založena současně v Budapešti a v Praze. Pro neshody s českými politiky byla roku 1996 i pražská část s bohatou knihovnou přesunuta do Budapešti. Poslání univerzity byl výzkum a vzdělávání v oblasti podmínek pro vznik otevřených společností a demokracie v konkrétním kontextu čtyř zemí Střední Evropy.

Roku 2007 odstoupil G. Soros z funkce předsedy správní rady a nahradil jej L. Botstein. Roku 2009 byl na místo rektora za odstupujícího historika vědy prof. Yehudu Elkanu zvolen právník prof. John Shattuck, bývalý spolupracovník presidenta Clintona a v letech 1998–2000 velvyslanec USA v Praze.

Věda[editovat | editovat zdroj]

Univerzita má knihovnu o 250 tisících svazků a velmi rozsáhlé archivy k moderním dějinám Střední Evropy, například z rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Vykazuje nejvyšší počet publikací i grantů na učitele ze všech maďarských vysokých škol a univerzita se umístila na předních místech světových žebříčků, většinou v první nebo druhé stovce. Podle šetření Lidových novin z roku 2011 bylo studium práv na CEU nejlepší ve Střední Evropě.[1]

Mezi nejvýznamnější učitele patřili a patří:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/nejlepsi-fakulta-ve-stredni-evrope-duj-/ln_noviny.asp?c=A110221_000115_ln_noviny_sko&klic=241450&mes=110221_0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické Wikipedie.