Středoevropská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Středoevropská univerzita
Central European University
latinsky Universitas Europae Centralis
Rok založení 1991
Vedení
Rektor Michael Ignatieff
Další informace
Sídlo Budapešť
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky

Středoevropská univerzita (anglicky Central European University, CEU) je mezinárodní soukromá univerzita, kterou roku 1991 podle amerických vzorů založil a financuje George Soros. Sídlí v Budapešti a nabízí magisterské a doktorské studium v anglickém jazyce, a to v matematice, v právu, ve společenských, humanitních a ekonomických vědách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

CEU sídlí v centru Budapešti (Nádor utca 9), blízko hlavní budovy Maďarské akademie věd. V jejím čele stojí president a rektor, nejvyšším orgánem je správní rada (Board of Trustees), senát a Akademické fórum. Univerzita má přes 1500 studentů ze 100 zemí (z toho přes 400 doktorských) a přes 300 učitelů ze 30 zemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka CEU vznikla na konferenci v Dubrovníku v roce 1989, které se kromě G. Sorose zúčastnili britští, maďarští, českoslovenští a polští filosofové a vědci. Po pádu železné opony byla roku 1991 založena současně v Budapešti a v Praze. Pro neshody s českými politiky byla roku 1996 i pražská část s bohatou knihovnou přesunuta do Budapešti. Poslání univerzity byl výzkum a vzdělávání v oblasti podmínek pro vznik otevřených společností a demokracie v konkrétním kontextu čtyř zemí Střední Evropy.

Roku 2007 odstoupil G. Soros z funkce předsedy správní rady a nahradil jej L. Botstein. Roku 2009 byl na místo rektora za odstupujícího historika vědy prof. Yehudu Elkanu zvolen právník prof. John Shattuck, bývalý spolupracovník presidenta Clintona a v letech 1998–2000 velvyslanec USA v Praze.

Věda[editovat | editovat zdroj]

Univerzita má knihovnu o 250 tisících svazků a velmi rozsáhlé archivy k moderním dějinám Střední Evropy, například z rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Vykazuje nejvyšší počet publikací i grantů na učitele ze všech maďarských vysokých škol a univerzita se umístila na předních místech světových žebříčků, většinou v první nebo druhé stovce. Podle šetření Lidových novin z roku 2011 bylo studium práv na CEU nejlepší ve Střední Evropě.[1]

Mezi nejvýznamnější učitele patřili a patří:

Absolventi[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.lidovky.cz/nejlepsi-fakulta-ve-stredni-evrope-duj-/ln_noviny.asp?c=A110221_000115_ln_noviny_sko&klic=241450&mes=110221_0

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]